Bitva u Kolína 18.6.1757

 

Dnes, 1.8.2004, jsme vyrazili s Katkou a Pepanem na menší cyklovýlet „ Po stopách bitvy u Kolína“. Cestou mě taky napadlo, že by to byl i vhodný název pro nový TTO ! Když už mám Filmové stopy I. a chystám Filmové stopy II. Musím nad tím zauvažovat. Ale zpět na kola. Vyrazili jsme odpoledne na našich strojích – Pepa v plné zbroji (1), Katka na svém silničním kole s košíkem (2) – ten má tu výhodu, že se do něj vejde několik lahváčů pro případ nouze a já na svém horském v barvě KSTS (3)

První obec, která má vztah k bitvě, jsou pochopitelně Svojšice. Ty jsou významné svým zámkem ( dnes sídlo Ústavu sociální péče ) (4), TZ 553 a také tím, že zde bydlím já !!! Bitva u Kolína 18.6.1757 mezi vojskem Marie Terezie a pruskou armádou zasáhla do života Svojšic velmi výrazně. Byla zde rozmístěna záložní divize podmaršálka Wieda, oddíl hraničářů a po vítězné bitvě zde byla sloužena mše za zemřelé a přímo v kostele byl pochován polní podmaršálek Adolf svob. pán Lutzow.

Ze Svojšic jsme vyrazili přes Poboří, Břežany I. ( obec ustupující Prusové vypálili ),Chocenice a  Bříství ( zde proběhly těžké boje a císařská armáda zde ve večerních hodinách dohnala pruskou armádu ke zhroucení) do Křečhoře. Z Chocenic až na Křečhoř vede cesta neustále do kopce, což se na účastnících výletu projevilo (5).

V okolí Křečhoře vyvrcholila celá bitva, pruský král Fridrich po prohrané bitvě uprchl z bojiště a ani nepředal formálně velení. Památník na vítěznou bitvu pochází z roku 1898. (6). U památníku jsem pochopitelně musel zvěčnit i vlajku KSTS (7) a vyfotit i okolí (8) – směrem k Bedřichovu, kde je druhý památník na bitvu.

Z Křečhoře jsme absolvovali prudký sjezd na hlavní silnici Praha – Kolín a přes obec Vítězov jsme polní a potom lesní cestou dorazili až na vrch Bedřichov ke druhému památníku. (9) Ten pochází z roku 1841 a nechal ho postavit tehdejší majitel kolínského panství Václav Veith. Fridrich II. Měl během bitvy na tomto místě pozorovatelnu. Po prohlídce památníku jsme přes Novou Ves I, Velim a znovu Vítězov dorazily do zájezdního hostince Zlaté Slunce, abychom splnili poslední část programu, hodnou člena KSTS, a to Žrací turistiku ! ( 10 – 12). Zájezdní hostinec tu stál již při bitvě. Dnes je to oblíbené místo zastavení na trase Praha – Kolín. Posledních asi 10 km zpět do Svojšic jsme absolvovali za prudkého deště, takže doma jsme vypadali jak zmoklé slepice. ( 13-14 ).

Celkem se výlet velmi vydařil a přinesl minimálně dva turistické nápady : prvním je TTO Po stopách bitvy u Kolína a druhým by mohlo být umístění TZ Bitva U Kolína do hostince na Zlaté slunce a do Křečhoře. Alpe : ber to jako námět pro Rýmařov ! Myslím si, že tato TZ by byla na svém místě ! Je to pro naše země docela významná událost.

Ze Svojšic Vás všechny zdraví Pepa E.

P.S. Cestu je možno trochu upravit a získat ještě TZ Kolín, TZ Hradenín a TZ Lošany – vše v bezprostředním okolí popisované cesty.

 

1 2 3

4 5 6

7 8 9

10 11 12

 
13 14