Zpráva z dovolené v Českosaském Švýcarsku 9.-17.7.2005

 

V uvedeném termínu jsem společně s manželkou a kamarádem Jirkou s manželkou Lenkou absolvovali týdenní pobyt v penzionu MENCL v Horní Chřibské č 14. Všem, kdo by chtěl navštívit tuto lokalitu, vřele doporučuji. Dvoulůžkové pokoje s vlastní koupelnou a WC, lednička, TV, jídelna, bar, spol. místnost s kulečníkem. Cena za osobu a den 270 Kč,večeře - výběr ze 4 jídel  do stovky. A hlavně přátelé velice sympatická, příjemná, milá, ochotná, vstřícná paní majitelka, manžel vynikající kuchař, gastronomická symfonie. 

 

Sobota 9.7.

Příjezd do Horní Chřibské, ubytování, procházka po vsi a seznámení s místními restauračními zařízeními, Hospoda Na křižovatce,  U Staré sklárny.  Mimochodem Sklárna 1414 tam  je, vyrábí výrobky z hutního skla.

 

Neděle 10.7.

Cesta autem do Jetřichovic. Odtud asi 5 km okruh úchvatnými skalními útvary - Mariinina vyhlídka, Vilemínina vyhlídka, Ostroh.  Cesta středně náročná, vrcholovky drsné,  výstupy po žebřících. Nádherné výhledy do okolí. Cestou zpět  zastavení ve Všemilech, procházka  meandry řeky Chřibské Kamenice, nedaleko ve skále vytesaná Skalní kaple.

 

Pondělí 11.7.

Autem do Jiřetína , odtud pěšky okruh 10 km přes Křížovou horu s jedenácti zastaveními Křížové cesty ( dost krpál), odtud  na rozhlednu na Jedlové Hoře( asi jeden km kolmo po sjezdovce – strašné) s odbočkou do osady Jedlová podívat se na Zvoneček ( v rubrice KURIOZITY). Rozhledna krásná, 119 schodů, štítek mají, občerstvení v restauraci, vrcholovka , vynikající panoramata, dále pokračování na hrad Tolštejn. Opět krásný výhled, vrcholovka, občerstvení-vynikající Gambáč, štítky nemají. Cesta zpět přes osadu Lesné  zpět do Jiřetína.

 

Úterý 12.7.

Autem do Hřenska, z parkoviště sestup asi 1 km na kraj města , napojení velbloudů a zpět a dále výstup na Pravčickou bránu. Cesta asi 2 km po silnici a potom odbočka lesem asi 3 km furt do kopce, psychologicky docela nekonečná cesta. Nahoře restaurace Sokolí hnízdo, přímo pod obloukem Brány občerstvení,  odtud další cesty ještě výše na různé vyhlídky, seshora nádherné výhledy na skalní útvary, prostě panoramata.   Cesta už stále z kopce se vine mezi a okolo skal  do Mezní Louky, občerstvení na zahrádce u Restaurace, vynikající česnečka a pivo. Odtud  zase dolů na Divokou soutěsku, cesta po pravém břehu Kamenice nádhernou přírodou k prvnímu převozu na lodi. Odtud po levém břehu k druhému převozu, poněkud delšímu Tichou, tzv. Edmundovou soutěskou. Za převoz 50 Kč za osobu, každý zvlášť. A pak zase po pravém břehu dolů do Hřenska a zpět asi 1 km na parkoviště. Štítky měli nahoře na Pravčické bráně a dole na konci druhého převozu. Celá cesta dost náročná, pěkný vedro, celkem tak 17 km. Však jsme se taky večer byli řádně odměnit a doplnit tekutiny.

 

Středa 13.7.

Autem do Mikulášovic , odtud pěšky  kolem  žel.zastávky Mikulášovice-střed po silnici na rozhlednu Tanečnice. Je to nejsevernější rozhledna ČR ( viz VLAJKA-Kuriozity). Celkem 136 schodů, vrcholovka,  vedle restaurace, pívo Bernard, opět krásný výhled do všech stran a do daleka, no prostě panoramata, opět štítky nemají. Bohužel stejnou cestou zpět, celkem 7 km.  Cestou na základnu ještě zastávka ve Vlčí hoře a mírný výstup na rozhlednu, jen asi posledních 300 m  je poněkud strmých . Nahoru 65 schodů a po cestě  po zdech barevné fotografie všech rozhleden ČR.  Dobrý nápad, to je člověk nahoře, ani neví jak.  Štítky nemají, tam i zpět tak 2-3 km.

 

Čtvrtek 14.7.

Návštěva Německa, pevnost Festung Konigstein.  Parkoviště na 4 hod - 2,5 euro, cesta nahoru asi 1 km, vlezné 5 euro na osobu, ale grandiózní dílo, opět nádherné výhledy do okolí a dolů na Labe. Nahoře jsme nachodili asi 3 km, jednak okolo hradeb a pak po všech budovách a expozicích. Je tam asi 300m hluboká studna vytesaná do skály, kam lije průvodce půllitrem vodu a po 15 napočítaných vteřinách je vidět dole umístěnou kamerou na monitoru dopad na hladinu.  Pohled do osvícené studny je také zajímavý.  Do objektu je možno jít buď pěšky, nebo se vyvézt obrovským

výtahem ve skále jako z Bondovky,  kam se nás vešlo asi 60, před námi tam vezli nahoru auto. Pívo Clausthaler za 2,70 euro jsem oželel.  Jinak pastva pro „štítkaře“ asi 30 druhů štítků, jak nahoře, tak dole na parkovišti, ale 1.5 –2 eura. Cestou zpět jsme se stavovali ještě na prohlídku Hřenska, asi 2 km, pěkné budovy domů a hotelů, bohužel, je to jako asijské tržiště !!!  Štítky pouze barevné hliníkové.

 

Pátek 15.7.

Autem do Rumburka, odtud pěšky na rozhlednu Dymník. Cesta nahoru po silnici, po cestě sportovní areál s moc pěkným koupalištěm a kempem.

Nahoře restaurace , pivíčko, vrcholovka, štítky nemají. Za restaurací stavějí honosný golfový klub, má tam být golfové hřiště. Cesta zpět dolů lesem, celkem asi 6 km, prohlídka Rumburka.  Cestou zpět zastávka na oběd v Doubici, v restauraci Stará hospoda , vynikající kuchyně a hlavně vnitřní výzdoba , na stěnách a na stropech vše možné, opravdu stojí za návštěvu !!!  Ceny mírné  !!!

 

Sobota 16.7.

Jízda do Varnsdorfu, prohlídka města, 3 krásné kostely, jeden bohužel vymlácený, jinak město nic moc.  Dále cesta na Hrádek, který stojí nad přechodem do Německa. Asi na třetí pokus jsme našli cestu nahoru, objekt je kromě věže, která je už zrekonstruovaná celý pod lešením. Věž je opravdu krásně opravená, nahoru 90 schodů, štítky nemají.  Vrcholovka, opět krásný rozhled.  Celkem tak 3 km. Cestou zpět pro velký úspěch opět zastávka na oběd ve Staré hospodě v Doubici. Zde velký zájem od nějaké místní společnosti o moji hůl Chlubilku, už  ji zkoušeli na stěnu, jak by se vyjímala. Tak jsem rozdal web adresy jak na moji sbírku, tak na KSTS (měl jsem klubové tričko).

 

Neděle 17.7.

Ráno do 10 hod jsme museli uvolnit pokoj, tak jsme zabalili a po skvělém týdnu velice neradi  opustili penzion a vyrazili směr Praha. Cestou jsme ještě jeli obcí Prácheň, kde je při cestě vidět útvar zvaný Panská skála. Teď lituji, že jsme tam nezastavili na fotodokumentaci. Celkem nachozeno asi 60 km, jen honba za štítky v ČR mě zklamala. Čekal jsem větší žatvu.

 

Byl to poetický, uvolněný týden  !!!!!

Olda

 

Dymník

Hrádek

Jedlová hora

Tanečnice

Vlčí hora

 

Ostroh

Sokolí hnízdo

Marianina vyhlídka

Tolštejn

Křížová hora