PaVeAnTo na západě Čech

 

 

         Tak jsme si zase jednou udělali vélet, a to na Chebsko. A ukázalo se, že jsme udělali dobře, zatímco v Písku pršelo, my měli počasí pěkné.

 

       Naším prvním cílem byly Františkovy Lázně. Už jsme zde v minulosti několikrát byli, ale TZ jsme ještě neměli a ženské navíc musely exhibovat s Frantíkem (01).

 

 

 

       Cestou k přírodní rezervaci SOOS jsme se zastavili v Novém Drahově, který je vesnickou památkovou rezervací, TZ prodávají v penzionu Selský Dvůr  (02), kde lze zdarma získat i pohled.

 

 

 

       Přírodní rezervace SOOS zahrnuje naučnou stezku, muzeum věnované místní přírodě, pavilon s expozicí o dějinách země a zookoutek s handicapovanými ptáky. Naučná stezka vede rašeliništi, kde vyvěrají minerální prameny a oxid uhličitý, k vidění je vykrystalizovaná sůl, specifické rostliny a mnoho dalších zajímavostí (03, 04).

 

   

 

       Další zastávkou byl Motýlí dům Žirovice, v přízemí je expozice sbírek motýlů, v patře pak v poměrně malém prostoru létají živí motýli přímo mezi Vámi (05, 06).

 

   

 

      Na hradě Vildštejn ve Skalné (07) děti nejvíce zajímaly voliéry s domácími zvířaty, zříceninu hradu Starý Rybník jsme nejenže v pohodě našli, ale na rozdíl od komentáře na stránkách k8 i vyfotili, a to hned na první pokus (08).

 

   

 

      Byl to takový „hradní víkend“, zvládli jsme ještě Seeberg – Ostroh (09) a hrad Libá (10), který se nám moc líbil, škoda jen, že je v tak špatném stavu.

 

   

 

     Znovuotevření Bismarckovy věže na Zelené hoře u Chebu přilákalo velké množství turistů. Výhled z rozhledny byl pěkný, občerstvení bylo zdarma, sešli jsme se zde s dalšími členy KSTS. Z Rýmařova dorazil Gin Šín, však se taky Ve hned musela s mistrem světa vyfotit, aby mohla patřičně machrovat a i Ginovi se tak konečně dostalo cti být zvěčněn s vlajkou KSTS. Akce se zkrátka velice povedla (11–17), stejně jako nám se vydařily oba dny.