Zpráva z výletu na Týnec n. Sázavou a Zbořený Kostelec.

 

 

       V sobotu dne 11.6.2005 jsme uskutečnili s kamarádem Jirkou a maminkami výlet na výše zmíněné lokality. Počasí příjemné, teplota kolem 15°C, zataženo. Na románském hradě s rotundou a gotickou věží je přístupná jednak věž, kde je v přízemí kaple, v prvním podlaží archeologické nálezy, v dalším sídlí netopýři a nahoře pod střechou je z vikýřů s otevíracími okny krásný rozhled na město, Sázavu a v dáli i na ruiny Zbořeného Kostelce. V muzeu je expozice týnecké keramiky a pěkná výstava s tématem motocyklů JAWA, které se v Týnci vyráběly. Nedaleko je také bývalá továrna JAWA, kde jsme dali prvosed v hospodě, mezitím vykouklo i sluníčko, docela se oteplilo, tak jsme zašli svlažit.  Na hradě jsem koupil TZ č. 130 a č. 546 ( nabízím v Burze ) štítky nemají !

    

No a pokračovali jsme na asi 4 km vzdálený Zbořený Kostelec. Na parkovišti pod  zříceninou jsme viděli zajíždět do kempu kolonu krásných starých vozů Citroen CV-2. Měli tam v nedalekých Nespekách nějaký sraz, což jsme pak večer viděli ve zprávách na TV Prima.

   

Vystoupali jsme asi kilometr nahoru do kopce, kde jsou ruiny hradu s pozůstatky příkopů, je to pěkně zarostlé, ale asi ze dvou míst je pěkný výhled dolů na vesnici, na Sázavu a chaty kolem ní.  A spoustu vodáků na řece. Tak jsme pofotili co se dalo, sešli dolů a pokračovali  v cestě směrem k domovu. Chtěli jsme se ještě zastavit na Štiříně, ale tam byl kolem parkoviště nějaký blázinec se svatbami, tak jsme to vzdali, zamotali jsme se do kolony asi 30 aut se svatbou a jeli dál.  Ve Velkých Popovicích jsme se vysmekli a dali prvosed v restauraci vedle pivovaru- bezvadná.  No a po kávě a pivíčku( já bohužel jako řidič po kávě a Kole –fuj ) jsme pokračovali k domovu.  Bylo to poetické odpoledne…

 

Olda

 

 

Dům u Micků   Hrad Týnec

 

Hrad z dálky   Kostel sv. Šimona a Judy

 

Muzeum   Pohled z věže

 

Umělecký pařez cestou na Zbořený Kostelec   Zbořený Kostelec -  pohled na Sázavu

 

Zbořený Kostelec 1   Zbořený Kostelec 2

 

Zbořený Kostelec 3   Zbořený Kostelec 3