Hostýnské vrchy - Vičanov 2005

 Pokladnou jsme brzy ráno vyrazili z Brna na výlet. Naším hlavním cílem bylo horské středisko Vičanov, kde jsme chtěli zakoupit VTZ Vičanov 2005.

Do Vičanova jsme přijeli v 7.15. A hned jsme se vydali na obhlídku rekreačního střediska Nikde ani noha. Začal jsem brát za kliky a tu slyším nějaké hlasy. Otevřu dveře a proti nám se vyřítí dva štěkající psi. Dveře rychle zavírám. A v tom přichází ochotný mladík. Tak se dáváme do řeči. Známka ještě bohužel není v prodeji a tak ho aspoň prosím jestli si můžeme prohlédnout sbírku turistických odznaků. Jsme ochotně vpuštěni dovnitř. Říkali jsme si, že se rádi podíváme na odznáčky z různých měst, hradů, zámků a podobných turistických cílů. A pak jsem tu nádheru spatřil a zůstal stát jako strnulý. S pusou otevřenou a už jsem jenom čuměl. Ta sbírka byla z odznaků OTO, TTO, IVV a různých turistických pochodů. Turisticko-sběratelské srdce zaplesalo. Odznáčky přesně zařazeny dle místa plnění na několika zarámovaných mapách Česka a Slovenska a mezitím turistické známky (z těch jsem teda zase nějak odvázanej nebyl, pravda pěkně vystavený, ale přes sbírky známek znám jiný machry. Majitel sbírky bohužel přítomen nebyl. Ale to plnění desítek záznamníků, aby mohl dostat vystavené odznaky mu muselo dát dost zabrat. Jenom, když si představím, že bych měl plnit ty Kamenné kříže, které se někdy zatraceně těžko hledají. A tady má Pan turista dokonce jednu mapu vyhrazenou pouze pro tyto odznaky!!! Jenom doufám, že až se zde jednou na pracovním výletě objeví propagátor KSTS Alpenstock, tak přesvědčí tohoto sběratele, aby vstoupil k nám do klubu.

Jinak se výlet vydařil. Dali jsme si túru po horách. Plníme odznak Hostýnské pětistovky. A navštívili jsme několik nám již známých míst. Jenom ve zkratce: Valašské Meziříčí, Troják, Tesák, Bystřice pod Hostýnem, Rusava, Holešov – synagoga, zřícenina Lukov (volně přístupná, od května se platí vstupné).

Těšili jsme se i do vesnice Držková, že si dáme držkovou polévku. Ale bohužel v Držkové držkovou neměli. Někde tedy říkají dršťková, ale v Brně říkáme držková. Obec by si mohla založit muzeum držek nebo drštěk a nemuseli by to být držky jenom do polévky. Mohli by zde být vystavené třeba i držky držkaté některých našich politiků. V Máslovicích u Prahy si taky udělali Muzeum másla. Toto muzeum si zamiloval nejen náš předseda, ale také naše členka Žirafka a to tak, že si odtud vozí suvenýry s kravičkami.

Na prohlídce jsme byli v Hanáckém skanzenu s dřevěným mlýnem v Rymicích. Zajímavé je, že zde nemají vystavený hanácký kroj a před několika dny jsme navštívili další Hanácký skanzen v Příkazech a ani tady nemají kroj. Tak doufáme, že se při příštím srazu KSTS objeví v hanáckém kroji Hanácké bórák Alpenstock. Kdo to nevydrží do podzimního srazu, tak si může zajet na zámek Chropyně, tam je kroj vystaven.

A ZAZVONIL ZVONEC A VÝLETU BYL KONEC.

Jara a Pokladna