Hrubý Rohozec

(Srpen 2008)

    V srpnové dovolené trávené na chatě jsme navštívili se ženou zámek Hrubý Rohozec u Turnova. Zajeli jsme v Dolánkách na parkoviště, hned vedle Dlaskova statku. Jde o roubenou usedlost z r. 1716, uvnitř expozice Muzea Českého Ráje v Turnově. Pěkná horní zděná brána s dřevěnou zvoničkou. Naproti přes cestu roubený špejchar, který byl ovšem přemístěn z Malého Rohozce.

    Po vnější prohlídce jsme pokračovali přes lávku přes Jizeru, proti proudu pohled na zrekonstruovaný splav, je však velice málo vody. Procházka po tur.cestě společné s cyklostezkou směr Turnov až po výhled na zámek, cestou pěkné cvičiště kynologického spolku.

    Pak jsme se vrátili na parkoviště a zajeli přímo před zámek Hrubý Rohozec. Pěkná zámecká zahrada, museli jsme čekat asi půl hodiny na začátek prohlídky, tak jsem mezitím pořídil fotodokumentaci. Štítek na hůl neměli, pouze nový tur.suvenýr STAMP. Je to takový veliký (4 cm) ražený štítek se samolepkou na rubu, ovšem mne jako sběratele štítků moc nezaujal. Ale jeden jsem jako odstrašující vyjímku koupil.

    Nyní státní zámek Hrubý Rohozec, zal. r. 1280 jako gotický hrad, prodělal spoustu přestaveb, vlastněn mnoha majiteli, mezi jinými v letech 1623-1628 Albrechtem z Valdštejna. Od r. 1628 majitelem šlechtický rod Des Fours, až do r. 1946, kdy převzal vlastnictví stát. Prohlídka trvá 1,5 hodiny, bohaté interiéry, pěkný výklad průvodce. Opravdu to stojí za to !

 

Olda s manželkou