Lomnice n.Popelkou - Tábor

(Srpen 2008)

    Pokračováním výletu z Rovenska byla rozhledna na vrchu Tábor, jižně od Lomnice n. P. Auto jsme nechali na náměstí, v dolní části stojí za povšimnutí kostel sv. Mikuláše z r. 1782, v horní části budova radnice. Navštíveno místní muzeum s Infem, štítky na hůl nemají.

    Z dolního rohu náměstí cesta po červené, asi 3 km směr rozhledna. Na severním svahu studánkou zvanou Křížovka začíná Křížová cesta se 14ti zastaveními. Jednotlivé kapličky z r.1898, rekonstruovány 1995-2000, vedou až přímo pod vrchol 678 m vysokého Tábora.

 

    Při cestě nejdříve stánek se suvenýry (štítky pouze jen barevné hliníkové) a občerstvením, ten míjíme a míříme k rozhledně, vystavěné r.1911. Místo původní chaty z r.1913 vystavěn r.2006 nový penzion, v květnu 2007 rekonstrukce i rozhledny. Ovšem smůla nejsmůlovatější, zrovna je nějaká celodenní odstávka proudu, takže chata, kde jsme plánovali oběd a pivoně je zavřená. Ještě jsme se rádi vrátili ke stánku a dali alespoň lahváče. Naproti rozhledně je kostel Proměnění Páně. Po napojení jsme vystoupali na rozhlednu, ochoz ve výšce 26m , 144 schodů. Krásný výhled, spec. na Kozákov, Ještěd, Krkonoše.

  

    Dále se dá ještě pokračovat po modré na Alainovu věž, původně kamenný lovecký posed, 13m vysoký. Ale prý je ve špatném stavu a navíc obrostlý stromy bez možnosti nějaké vyhlídky, takže to jsme vzdali. Abychom nešli stejnou cestou zpět, namířili jsme po žluté, přes Alainův kříž. Kamenný pomník na památku Alaina Rohana, který zahynul při dostizích. Cestou směr Košov je ještě zámeček Obora s pěkným parkem a umělým jezírkem se dvěma ostrůvky.

  

    Cesta zpět na náměstí k autu, celkem nachozeno asi 7 km. A odměna? Zastavení se na pozdní oběd s pivínky v motorestu Splzov, mezi Malou Skálou a Železným Brodem. Několikrát vyzkoušeno, výborně tam vaří. Pěkně strávený den, krásné počasí, radost z výletu.

 

Olda s manželkou