PICÍ TURISTIKA

 

      Již v říjnu na Podzimu pod Zelenou Horou při focení jediného psího splnitele Žrací turistiky I, který byl na své ocenění na turistickém obojku náležitě pyšný, se předseda – Pa mezi řečí zmínil o tom, že se pracuje na Picí turistice.

      Jelikož jsem nakloněn kdejaké blbosti, turistickým oceněním a též dobrému pití, začal mě po čase hlodat červík. Že by to nemuselo být špatný, ale! Jak to udělat, aby byli všichni pijáci uspokojeni. Nápady se střídaly a rovnaly v mé hlavě až do devátého února, kdy jsem nahlédl na web. Dostavil se šok! A to mě rozhodně nelze nazývat zvrhlíkem piva se štítící. To co nám představili kolegové Alpenstock a DžaPa není Picí turistika, ale Pivní turistika! Lépe řečeno Pivní skauting. Není třeba vymýšlet jakýkoliv zápisník. Stačí v papírnictví koupit za dvacku sešit A6 v tvrdých deskách, nadepsat titulní stranu a hurá na to. V každé hospodě vyloudíme razítko, popřípadě opíšeme její jméno a hrdě můžeme zavelet: “Pane vrchní noste to obouruč a pište to do notýsku hráběma.“ Výkonnostní ocenění – bronzový až diamantový půllitřík se bude udělovat za předem stanovený počet vypitých „škopků“. Milovníci lahváče dostanou obdobné ocenění v podobě zlaté až diamantové lahvičky, počet vypitých lahví budou dokladovat do sešítku účtenkami z obchodů. Obě kategorie je možno plnit současně, ale dotyčný plnič si musí koupit dva sešítky. Pro extra zdatné konzumenty bude ocenění bronzový až diamantový soudek. Samozřejmě veškerá ocenění budou v podobě vkusných odznáčků, aby se dala viditelně nosit, jako varianta se jeví nášivka.

      Pivo je náš národní nápoj (i když naše světové prvenství ve spotřebě piva vydatně podporují nákupčí z příhraničních oblastí Německa, kteří si mimo jiné vozí po basičkách dobré a hlavně levné pivko domů, aby ušetřili pár Euro), ale jsou i tací (a je jich dost), kteří dávají přednost jiným nápojům (s nebo bez alkoholu), popřípadě je i kombinují.

      Aby byli všichni pijáci uspokojeni, nikdo se neurazil, bylo co nejvíce zájemců (ne jenom Pivní skauti) o plnění Picí turistiky a mělo to i něco společného s turistikou, zrodil se kompromis. Návrh podmínek plnění zápisníku „Picí turistika“, bude zatím bez grafického zpracovaní prezentován a doufám, že i konzultován na Velikonočním setkání ve Zdobnici.

    

Pavel Schnepp