GO A REGIONTOUR 2008

       Rok se sešel s rokem a opět jsme vyrazili do Brna na veletrhy Go a Regiontour. Z našeho klubu jsem zde napočítal 20 členů, tedy těch, které jsem zde v množství návštěvníků potkal a znal. Hodnotit mohu pouze veletrh Regiontour, Go jsem pro letošek zcela vypustil. Ono ani není v lidských silách během jednoho dne nějak podrobněji absolvovat stánky a doprovodný program obou veletrhů současně.

       Kdo již někdy v minulosti Regiontour navštívil a líbilo se mu tam, nemohl být ani letos zklamán. Konkurence mezi výrobci suvenýrů je rok od roku větší, jednotlivé regiony se snaží o to, aby turisté jezdili právě k nim. Výsledkem je, že každý z vystavovatelů se snaží zaujmout příchozí různými ochutnávkami nápojů a jídel, soutěžemi s hodnotnými výhrami, nabídkou rozličných druhů suvenýrů a propagačních materiálů, to vše povětšinou zdarma. A když už zde někdo něco prodává, často za veletržní ceny, tedy levněji než obvykle.

       Výrobců turistických suvenýrů jsem na veletrhu letos zaznamenal více než vloni – k vidění byla keramika, magnetky, sběratelské kartičky, turistické známky, prezentovali se zde v hojném počtu vydavatelé turistických průvodců, map apod. Vše bylo doplněno bohatým doprovodným programem (videoprojekce, hudební produkce, taneční soubory atd.). Velkému zájmu se těšila zejména autogramiáda Bolka Polívky, jeho popíjení turisticky vhodných nápojů při této akci bylo též pozoruhodné. Nevšední byla expozice o Keltech, výstavní prostory Plzeňského kraje, bludiště městysu Loučeň, kuriozity pelhřimovské Agentury "Dobrý den" či prezentace golfové turistiky, kde si zájemci mohli vyzkoušet i golfový simulátor.

       Jak jsem již uvedl, z KSTS se nás na veletrhu sešlo celkem dost, ovšem komunikace mezi námi byla ztížena značným hlukem v hale, kdy jsme povětšinou neslyšeli zvonění mobilních telefonů. Přesto jsme se v celkem slušném počtu sešli alespoň při trochu opožděném obědě v přilehlé restauraci. Kdekdo se chlubil, co "vymóňal" či vyhrál (i když vyhrávali jsme podobně jako vloni jen my a Mountainer), plánovalo se, co všechno podnikneme na velikonočním setkání apod. Alpenstock každému neustále a zdarma nabízel jakousi "dýňovou pálenku" z lahve vlastní výroby, což mi bylo od začátku dosti podezřelé. Mé obavy se potvrdily po zjištění, že jde o hruškovici z pochybného zdroje obohacenou o semena, která se uvolňovala ze zmiňované lahve vyrobené z dýně. Pálenka navíc dýní prosakovala a rozpouštěla i vnější lak, který pak zpětně pálence dodával podivnou chuť. Že by likvidace protikandidátů před blížícími se volbami?

       Po návštěvě restaurace se většina přítomných zástupců KSTS vydala ještě před cestou k domovu do informačního centra ve městě, zbytek se vrátil zpět do pavilónu. S blížícím se koncem veletržního dne se hala trochu vylidnila, takže jsme si mohli ve větším klidu prohlédnout to, co jsme předtím nestihli. Setkali jsme se ještě s dalšími klubovými kolegy, na které jsme předtím nenarazili a úderem šesté jsme se k domovu vydali i my.

       Co říci závěrem? Jde o veletrh turistických možností v regionech, dle mého soudu na velmi dobré úrovni. Kdo zde hledá informace o možnostech turistiky, kdo má zájem o množství nových suvenýrů, kdo si chce zasoutěžit, pobavit se, sejít se se spoustou zajímavých lidí a popovídat si s přáteli z řad turistů a sběratelů, pro toho je to zde jako stvořené. Jde o veletrh, kdo čeká něco jiného, může být zklamán.

Text: DžaPa - Foto: DžaPa, KK41, Váleček