1.kolo soutěže – řešení

 

1. kolo Velké soutěže o batoh plný suvenýrů je za námi, všem soutěžícím děkujeme za to, že se nebáli a šli do toho. Mohli jsme pro úvodní kolo vybrat pár primitivních otázek, abychom k soutěžení nalákali co největší počet lidí, ale my jsme řekli NE! Webové stránky KSTS navštěvují stejně jen samé bóračky a samí bóráci, tak proč ze soutěže dělat záležitost pro mateřské školy? Nehledě na to, že soutěž bude dlouhá, rozmanitá a uspět v ní může dokonce stále ještě i ten, kdo se prvního kola vůbec nezúčastnil.

Řešení 1. kola soutěže:

ad 1) Dub v názvu

 S obrázkem 1A jste asi moc práce neměli, známý poutní chrám Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou poznal zřejmě každý. Poznat zámek Dub u Prachatic na obrázku 2B už bylo určitě obtížnější (jde o jedinou lokalitu z testu, kde není v prodeji TZ). Ovšem i tato památka si zaslouží naši pozornost, majitelé ji postupně dávají dřívější lesk, v přízemí vybudovali galerii a v případě Vašeho zájmu Vás ochotně provedou po celém objektu.

ad 2) Vranov u Brna a Kojetín

Obrázek 2A dělal překvapivě velké části soutěžících značné problémy. Přitom jde o známé a hojně navštěvované Mariánské poutní místo, kterému vévodí farní kostel Narození Panny Marie z obrázku. V případě obrázku 2B nám bylo jasné, že kdo v Kojetíně nebyl, nemusí kostel Nanebevzetí Panny Marie hned rozpoznat, byť jde o významnou kulturní památku a dominantu celého města, viditelnou již z dálky. Ale chtěli jsme vyzkoušet Váš postřeh, neboť kostel byl součástí soutěže, která proběhla letos na stránkách Turistických novin http://www.turistickenoviny.info/tn/redaktori/alpenstock/hadanka/hadanka.htm.

ad 3) Šumava

Podle našich předpokladů jedna z nejlehčích otázek, opak byl však pravdou! Na obrázku 3A je hájenka na Březníku (Březnická myslivna) – pozorní soutěžící si možná všimli znaku Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava napravo od dveří. Přesto jsme zařadili i druhou nápovědu, známý a nezaměnitelný pohled od hájenky do Luzenského údolí s bavorským Luzným na pozadí obrázku 3B.

ad 4) Švihov, Roupov, Velhartice

Švihov a Velhartice jsou natolik známé hrady, že poznat je na obrázku nebyl žádný problém. Hrad Roupov už tak známý není, ale pravděpodobně i vzhledem k tomu, že např. v časopise Turista byla nedávno soutěž spojená právě s určením této památky, Vaše odpovědi byly vesměs správné.