Turistika u sousedů v Polsku

     V sobotu jsme uskutečnili výlet do Polska. V autě s námi jel Jara, který celý výlet podrobně naplánoval, druhou posádku tvořili Žirafka, Standa, Mountainer a Váleček. Využili jsme hraniční přechod Orlické Záhoří - Mostowice a spěchali jsme na turistickou chatu Jagodna (Góry Bystrzyckie) pro TZ . Sehnali jsme jak TZ, tak i pěkné pohlednice a zkontrolovali jsme, jak v Polsku označují turistická známková místa.

 

     Další naší zastávkou bylo chráněné území Torfowisko pod Zielencem s rašeliništi Topielisko a Czarne bagno nedaleko obce Zieleniec . Některé z nás pobyt na čerstvém horském vzduchu silně vyčerpal . Všichni jsme se nejvíce těšili na rozhlednu. Byla moc pěkná, ale měla jeden drobný nedostatek, chyběly na ní žebříky . Ale i pohledy ze země stály za to .

 

     Po vydatném občerstvení na parkovišti jsme pokračovali do lázní Duszniki – Zdrój, kde jsme se pokoušeli najít chatu Pod Muflonem, další prodejní místo TZ. Chatu jsme po drobném bloudění našli . Trochu nás sice zarmoutilo, že TZ neměli, ale předvést polským turistům, jak machrují členové KSTS    , jsme nezapomněli.

 

     Kombinace nekvalitních cest a božských postav osádek nesvědčila výfuku jednoho z aut . Ovšem členy KSTS takováto lapálie nemůže nikterak rozhodit. Za pomoci místních obyvatel se výfuk podařilo rozebrat a složit do kufru a naše výprava tak mohla v klidu pokračovat. Tedy v klidu moc ne, neboť hřmot motoru auta Standy a Žirafky o sobě dával vědět již na velkou dálku a v poklidném lázeňském městečku jsme tak budili nemalou pozornost a sklízeli nejeden obdivný pohled.

 

     Dle Jarova scénáře jsme následně měli navštívit muzeum papírenství (též Duszniki - Zdrój). Velmi nás mrzelo, že muzeum bylo v době našeho příchodu již zavřené a museli jsme se spokojit jen s pohledem zvenčí . Vše nám ovšem vynahradilo etnografické misijní muzeum v Polanica – Zdrój . Jedním z nejsilnějších zážitků dne pak pro mnohé byla návštěva nedaleké bobové dráhy    . Většina z nás se rychlé jízdy v plechovém korytu nemohla nabažit a začalo nám být jasné, že další plánovaný program tohoto dne je v troskách.

 

     Co jsme ovšem nemohli vynechat, byla návštěva klubového přítele Chomika. A vůbec jsme návštěvy v jeho rezidenci nelitovali. Seznámil nás se svými sbírkami a nutno říci, že to, co jsme viděli, nám doslova vyrazilo dech . Vše vzorně setříděno a uloženo, zkrátka paráda! Následovalo malé občerstvení a seznámení s paní domu (mimochodem předsedkyní místní oblasti PTTK, čehož jsem pohotově využil ke společné fotografii . Nebýt pokročilé doby, vyprávěli bychom si všichni ještě dlouho. Návštěva se nám moc líbila, dokonce jsme si s sebou odvezli i několik vitrín na připravovanou klubovou výstavu - za vše moc a moc děkujeme.

 

     Příjemně prožitý den pomalu končil, následovala už jen cesta zpět na chatu Slunečná, kde jsme se podělili za popíjení turisticky vhodných i méně vhodných nápojů o své zážitky s ostatními.

 

Text: DžaPa – Foto: DžaPa, Mountainer, Žirafka

Zpět na úvodní stránku