Nedělní toulání pod Orlickými horami

     Nedělní ráno dávalo jasně na vědomí, že velikonoční setkání se již přehouplo do své druhé poloviny. Pro některé dokonce zdejší pobyt končil, nakládali zavazadla a logicky nastala i první loučení. Do auta jsme vzali Jaru a bylo domluveno, že odpoledne, až se Jara vydá z Rychnova nad Kněžnou domů, jej vyměníme za Mountainera, kterého nám sem přivezou Žirafka se Standou.

 

     Vydali jsme se do Deštného v Orlických horách, neboť nás lákalo zdejší Muzeum turistiky, zimních sportů a řemesel. Jak jsme ovšem zjistili, velikonoční otevírací doba zde turistům příliš nepřeje. Pokračovali jsme proto do Skuhrova nad Bělou, kde jsme navštívili zbytky zřícenin hradu s pěknou dřevěnou rozhlednou . S určitými obtížemi jsme se protáhli otvory v jednotlivých patrech rozhledny a mohli se pokochat výhledem na obec s údolím řeky Bělé. Litl s Jarou přitom všem dávali důrazně najevo, že Kalousek je jednička .

 

     Další zastávkou byl nově opravený, leč v tomto období uzavřený zámek Potštejn . To, že jsme nemohli na prohlídku, nás mrzelo, na rozdíl od nedalekého hradu jsme zde nikdy nebyli. Po krátkém občerstvení v místní cukrárně jsme opět nasedli do auta a vyjeli na Homol . Jde o poutní místo s kostelem Bolestné Panny Marie a se schodištěm, které je považováno za unikátní středoevropskou památku.  

 

     Poté jsme vyrazili na rozhlednu Vrbice . Od 14 hod zde měla být slavnostně zahájena sezona 2007 prvním zvoněním nově vysvěceného zvonu. Na vrchu Kastel u rozhledny nás k našemu překvapení přivítali další členové KSTS. Zakoupili jsme suvenýry, trénovali jsme žrací turistiku , pokochali jsme se pohledem z výšky a samozřejmě jsme nezapomněli patřičně vyzkoušet nový zvon . Následovala další loučení – s Žirafkou, Standou a Jarou (odjeli nakonec společně směr Rychnov nad Kněžnou), poté i s Opicí, Krtkem a Honzou .

 

     S Mountainerem jsme se vrátili zpět do Orlických hor. Zavítali jsme až k Zemské bráně, neboť nás zajímalo, jak to zde vypadá po rekonstrukci mostu. Nutno přiznat, že oproti naší poslední návštěvě to opravenému mostu moc slušelo . Slušelo to i Mountainerovi, který, jak už napovídá i jeho přezdívka, po návratu do vyšších nadmořských výšek viditelně pookřál . Zajímavý den jsme zakončili prohlídkou kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově , který je znám svým neblahým osudem. Potěšilo nás, jak tato krásná památka znovu pozvolna nachází svou pravou tvář, zaujala nás i netradiční nová prosklená střecha .

 

     Večer jsme si v kruhu klubových přátel vychutnávali poslední příjemné chvilky tohoto setkání, neboť i nás následující den čekal návrat domů.

Text: DžaPa – Foto: DžaPa

Zpět na úvodní stránku