Kozákov-Hamštejn-Malá Skála

 

V neděli 7.5. jsme podnikli z chaty pivně poznávací výlet. Celkem 8 lidí, nechali jsme se vyvézt dvěma auty na Kozákov. Tam jsme dali u stánku první pivko, aby se nám lépe šlo. Okoukli jsme startovací dráhu odkud startují paraglaidisti, bohužel bylo dost větrno, takže tentokrát tam nikdo nebyl. Akorát na place měl nějaký radioamatér postavenou parabolu a snažil se navazovat spojení. Dole jsme viděli novou rozhlednu na vrchu Dubecko u Mírové pod Kozákovem. Tam jsem původně také chtěl jít,ale bylo to trochu z trasy, takže příště.

 

Sestupovali jsme po severní straně Kozákova dolů na Hamštejnský hřeben. Naskytl se nám bohužel dost tristní pohled na les poničený kalamitou. Hodně stromů vyvrácených i s kořeny, hodně přeražených a co zůstalo stát, to mělo od těžkého namrzlého sněhu ulámané vršky. Prostě Sodoma Gomora.

 

Asi po dvou kilometrech jsme došli na rozcestí zvané Vzdýchánek, na louce krásně rozkvetlá třešeň. Pokračovali jsme po hřebeni, vlevo byl krásný pohled  dolů na Klokočské skály, vpravo v dáli trochu v oparu zasněžené vrcholky Krkonoš. No a ještě chvíli a už jsme u krásně zrekonstruované hospody na Hamštejně, kde byl plánován oběd a samozřejmě pivní kůra. Ceny lidové, 11° Svijany jako křen, paráda. 

 

Asi po hodince a půl žrací a sací siesty pokračování  dále přes Koberovy do Besedic. Tam dříve stávala stará hospoda, ještě ji pamatuju, ale strhli ji a dnes tam stojí rozestavěné základy něčeho nového a zjevně se nepokračuje. Takže občerstvení pouze u parkoviště, ale tam byla taková fronta, že jsme to vzdali a šli dále kolem vrchu Sokol z ostrého kopce dolů k Malé Skále. Pěkný výhled na maloskalský Pantheon a dále na hrad Frýdštejn.

 

No a už jsme na Malé Skále, dole na parkovišti u lávky přes Jizeru jedno rychlé pivko před vrcholovým stoupáním na Sněhov. Cestou ještě zastávka v hotelu Jizera na zhodnocení a zapití zdařilé akce. No a někoho napadlo, že jen tak zbůhdarma sedět nebudeme, tak jsme dali dvě rundy bowlingu. Samozřejmě pivíčko, nějaký dobrák ještě objednal zelenou, pak ještě jednou a před námi ještě dva kilometry. No dorazili jsme v sedm večer a to ještě nás čekal buřtopeč u ohně. Rychlá očista, vytáhnout ze sklepa něco lahváčů , padla ještě láhev Žitné. Skončili jsme asi kolem půlnoci v nohách tak 15 kilasů a v hlavě piv a kořalek nepočítaně.

 

Měl jsem toho celkem dost ….. 

 

Olda

 

Kozákov První občerstvení na Kozákově Polom Polom Rozcestí Vzdýchánek Vzdýchánek
Klokočské skály Druhé občerstvení Hamštejn Pantheon Frýdštejn Třetí občerstvení na Jizeře Koulející maminka