Výroba  kazety na „štítkové“ nářadíčko.

 

Už dlouho jsem stonal po nějaké dřevěné skříňce na nářadí na opravy, úpravy štítků a vůbec na vše, co je k této činnosti potřeba. Protože vždy, když jsem se chystal zušlechťovat a nebo loupat štítky,tu jsem hledal to a hned zas tohle, co jsem minule někam zabordelil. Takhle bude vše pohromadě  a bude klídek. Ještě v prosinci jsem na burze  narazil na starou, omšelou, poškozenou  dřevěnou krabici , původně od autolékárničky. Byla chudák celá rozklížená, pantíky vytrhané, víko prasklé, lak zašlý a oprýskaný. Tak v první fázi přišel ke slovu šmirgl, lepidlo Herkules a broušení laku a zpevnění celé konstrukce. Pak jsem zalovil ve sklepě a našel zbytky různých dýh a celou skříňku postupně polepil, hrajíce si s pracným různobarevným vykládáním. Mezitím, co jsem lepil, zatěžoval, svorkoval a čekal až to uschne, vyrobil jsem z měděného plechu „kování“ na rohové hrany, navrtal 1,2 mm dírky na měděné hřebíčky. A taky jsem musel do truhlářských potřeb pro nějaký zámek a nové pantíky. Měli….. No a po dokončení polepení dýhou ještě finální zabroušení jemným, jemňoulinkým šmirglem a nalakování bezbarvým nitrolakem. Tři vrstvy celkem. No a opatrně přitlouct měděné kování, aby nedošlo k rozštípání rohů, přimontovat nové pantíky a zámeček . No a konečně asi po měsíční práci shromáždit vše co tam patří a naplnit. Pro úplnost ještě uvedu, co tam vše mám.

 

-podložky fotící  ( obráceně pro vyklepávání)

-krabička se štítky na výměnu

-krabička s minihřebíčky

-leštící pasta Tempo (super na mosazné a měděné štítky)

-náhradní špice na hůl

-nůžky na opravu otrhaných štítků

-kleště na vytahování hřebíčků z holí

-kladívko

-kartáček na zuby na leštění Tempem, hadřík

-tupý důlčík na zaklepávání dírek po hřebíčcích

-nůž s upraveným otvírákem –skvělý vytahovák na hřebíčky z holí

-smirek  na začišťování hran

-lupa

 

Ještě by tam patřil Aceton, který používám na mytí štítků špinavých, dále barvožrout, kterým odstraňuji barvy a laky různých umělců, kteří štítky zkrášlovali. Ale to se tam nevejde…..

 

Takže přátelé, přikládám pár fotek z průběhu výroby a  konečný vzhled  mého výrobku. Snad v  této mrazivé době, kdy je omezen turistický pohyb a  shánění suvenýrů, snad přijde k dobru.        

 

Olda