Alp a Jara v rádiu

Dnes, 21. listopadu 2005 mezi 15. a 16. hodinou udělal náš klub ohromný krok v propagaci sebe sama - Jara a Alpenstock byli pozváni do pořadu Randez-vous v brněnském vysílání Českého rozhlasu. Vyhrazenou hodinku využili vskutku dokonale. Pro ty z vás, kteří tomuto vysílání nemohli z nejrůznějších důvodů naslouchat (i když podle návštěvní knihy KSTS měl tento pořad velkou poslechovost) nebo si jej chtějí připomenout předtím, než chlapi dovalí CDčko s audio záznamem, jsem si dovolila vytvořit takovou malou reportáž z poslechu. Přeji příjemnou zábavu:

Na začátku prvního vstupu jsme se dozvěděli, ze s moderátorkou Marcelou Antošovou sedí ve studiu dva udatní muži - Jara a Alp. Potom začala Alpova exhibice s titulem Božský bórák. To bylo moc i na spojení mezi Brnem a Vilniusem, takže mi to na chvilku vypadlo. Ale jenom na chvilku, takže jsem si mohla vychutnat Jarův popis cesty kolem světa. Teda řeknu vám, neznat Jaru, tak se skoro naštvu, že on si jen tak trajdá po světě a vypráví o tom, jakoby to bylo úplně normální. Něco jako jet k babičce do Kotěhůlek :). Pak jsme se dozvěděli, že se Alp zamlada pokoušel být horolezcem, avšak zabránilo mu v tom zdraví a dle jeho slov i brzká ženitba. To Irenino srdíčko muselo poskočit blahem, když na ni Jara pěl chválu. Prý si vybral moc dobře, protože trpělivě snáší jeho cestovatelskou náturu a ráda také cestuje s ním. Dále se diskutující ve studiu věnovali hloubkovým, výškovým a dálkovým rekordům členů našeho klubu. Jara na tom byl zase nejlépe, i když vlajka byla nejdále s Pokladnou v Nashville. Těsně před první písničkou byl zmíněn i Velký Kosíř. Prý je to klubová hora a každý na ni musí vylézt. (Pozn. autorky zápisu: To si pánové ještě vyřídíme, jestli je Kosíř hora nebo ne a jestli stojí zato se tam tárat :)

Během písničky pánové stihli moderátorce představit některé své suvenýry. Asi jich tam měli skutečně hodně, protože paní z toho vypadala lehce vedle. Měli jsme tak možnost slyšet, že Alp sbírá jenom pěkná razítka a ne ta, kterým říká ošklivá komerční. Jarovou zálibou je potom posílat si pohledy z cest, aby na nich měl i orazítkovanou známku. Pak si paní Antošová prohlížela nějaký záznamník s razítky a očividně (nebo spíš ušislyšně :) se jí velmi líbil. Dále Alp představil ukázku dřevěných pohlednic. Je to obor, ve kterém chce excelovat. A protože tam byla také pohlednice z Alpova pochodu na Sněžku, dostali jsme se plynule k tomu, že je Alp hanácké bórák a chlóba KSTS. Naším koníčkem je dále žrací turistika. Byl vysvětlen princip plnění záznamníku a také jsme se doslechli, že Alp jej ještě nemá splněný. No toto! Moderátorce se velmi líbily pravděpodobně fotografie z instruktáže ke žrací turistice. Žrací rogalo také slavilo úspěch a po drátech i bezdrátech se k nám doneslo, že: Moderátorka:"To vypadá, jakobyste do úst páčil celý knedlík?" Alp: "Nejlíp dva!" Následoval samozřejmě postesk nad tím, že restauratéři se necítí dostatečně poctění tím, že u nich někdo plní záznamník Žrací turistiky a za zkonzumované pochutiny se musí i platit. Snad tato osvěta napomůže alespoň k nějaké slevě pro členy KSTS. Poslední část tohoto vstupu se věnovala sošení. Opět byli posluchači krátce seznámeni s principem této zábavy a moderátorka byla nadšena Alpem, jak si drží trenky před sochou jakési žínky v Boskovicích (či kde to bylo). Ovšem pro sošení je třeba mít talent - někteří ho nemají vůbec, někteří jsou naopak výjimeční. Jako největší talent klubu byl jmenován To (pozn. zapisovatelky: předsedo, uděláš synovi diplom?).

A přišel další vstup, který začal exkurzí do rané historie klubu, která činí necelé 3 roky. Takže jak to podle Alpa vzniklo? Alp sbíral TZ, byl hrdej, že má 60 známek, udělal si webík a napadlo ho, že by se jako soutěžilo ve sběratelství - ozvali se PaVeAnTo, L+L a Jara, pak se slezli v Liberci, popíjeli vhodné turistické nápoje a upletli klub. Klub má samozřejmě bohatou činnost a konají se pravidelná setkání. Příští rok se slezeme na Veselici - Podvrší. Na toto setkání byli posluchači také lákáni popisem programu uplynulých setkání. Alp nezapomněl zmínit milé pocty, které se mu dostalo na Pláních a sice obdržení titulu Božské bórák. Povídal sice něco o podvrženém diplomu, ale my všichni víme, že dostal ten, co mu patřil, že? :) Také se soutěžilo v holích - Jara tam měl nějakou hezkou hůl od řezbáře a zmínil, že má 1895 TZ. Po tomto prohlášení mi přilítla zpráva od Standy, cituju: "1895 ja ho asi zabiju". Takže až Jara zhyne násilnou smrtí, tak mě, prosím, nemlaťte, já za to nemůžu... Samozřejmě kluci nezapomněli exhibovat s vlajkou. Sice byla prý nějaká zmatlaná a zmačkaná, ale v rádiu to vidět nebylo, takže pohoda a posluchači vědí, že je černozelená s výšivkou. A dostali jsme se i ke stránkám www.ksts.info - tam se dá vše najít, například kde všude byla naše vlajka. A tam si u mě pánové šplhli, skoro jim i odpustím ty nemístné plky o Kosíři na začátku. Zmínili totiž, že vlajka byla i v Šanghaji a že ji tam dovezla Žirafka. No... líbilo se mi poslouchat o sobě v rádiu :). A tak jsme teda zjistili, že členy KSTS jsou i ženy, děti, brněnský filharmonik, veterinář, důchodci a také Alpova vnučka Pánvička, která se členkou klubu stala 2 hodiny po narození. A je tu další písnička.

Na začátku vstupu se moderátorka luxusně zamotala do zkratky KSTS, ale teď už snad ví, že se jedná o Klub sběratelů turistických suvenýrů. A přenesli jsme se do části, kde machroval hlavně Jara. Z pohledů do tabulek zjistíme, že sbírá úplně všechno. Jara to tam vyjmenovával a mě napadlo, jestli by nebylo stručnější vyjmenovat to, co nesbírá :). "Kde to máte? To na to máte zvláštní dům?" Ne, zvláštní dům Jara nemá, bydlí v panelákovém bytě, který je něco mezi muzeem cestovního ruchu a skladištěm suvenýrů. Na zdi v předsíni mají s Irenou 260 talířů, chňapky má Irena v kuchyni. 1985 TZ má své místo v také na zdech a na skříních, další expanze je plánována na záchod, kde ale momentálně trůní 21 tapiserií, takže ty se budou muset přestěhovat zase někam jinam. "Co tomu říkají návštěvy?" Údržbáři si prý ani nevšimnou, ale turisté výzdobu patřičně ocení. (pozn.: Asi se tam budu muset brzo podívat :) Opět jsme se vrátili k propagaci klubu - máme asi 100 členů a hlavní činností je sběr suvenýrů, recese a zábava. Alp třeba popisoval, jak myslím s Pretschnery móňal suvenýry v Mikulově, nabušil tam do Íčka, zamknul se tam ze vnitř a nejprve namóňal suvenýry pro sebe a pak až pustil dovnitř ostatní. Další jeho škodolibou radostí je vykoupit někde poslední suvenýr. Potom se ještě lehce ujasňovaly pojmy - my nejsme turisti, ale KSTS !!! Nezáleží na způsobu získání suvenýru, hlavně že ho získáme. Dojedeme tam klidně i autem. Potom Alp lehce rýpal do turistů z KČT, kteří si mj. stravu nosí v batozích, kdežto my se s gustem věnujeme žrací turistice. Tady opět zaúřadoval nějaký šotek, asi ho na stream poslal nějaký nespokojený člen KČT, spojení opět spadlo, ale ještě před písničkou jsem zaslechla, že máme pěkně propracované tabulky.

Během písničky asi Jara hovořil dále o svém cestování, protože moderátorka prohlásila, že si ho s bratrem určitě ještě někdy pozve (pozn.: hodíš echo, že Jaro?), aby vyprávěli o svých cestách. A pak jsem se věnovali analýze tabulek sběratelů. V tabulce Lázeňských oplatek je Jara až na 5. místě. Jak se to sbírá? To se koupí oplatky s obrázkem, oplatky se sežerou a obrázek vystřihne. Jarova rodina oplatky moc nerada (a to já zase jooo), tak jich tolik ještě nemají. Ale jara povídal něco o tom, že vyrazí do západočeského trojúhelníku, nakoupí oplatky pro tety a babičky a zase bude první. Paní Antošovou dále zaujaly turistické cukry - občanka Pokladna jich má 326. Pak se vysvětlilo, že Pokladna je občan a že je to ten, kterého si chce pozvat do rádia. Jara sbírá hlavně TZ a talíře, pokladna Kachličky a cukry. Pak se dále probíraly tabulky - Fagotóza má hodně náprstků a dřevěných pohledů, Honza R. z hanácké kliky KSTS zase vede v razítkách z hospod. Alp chvíli mudroval nad tím, jak těžce se občas razítka sbírají. A dostali jsme se k tabulce machrů, kde je Jara bezkonkurenčně první, prostě machr číslo 1. A prý to tak dlouho zůstane, pokud ho neskolí nějaká choroba (pozn.: nebo šalina :). Doslova zlatým hřebem pořadu se potom stala diskuse nad tabulkou mužnosti. Té se ženy neúčastní. Alp by prý chtěl, protože jsou v klubu některé kvalitní kousky, ale nám dámám se do toho nějak nechce. Postava Pedra byla označena za nádhernou. Podle postav se také na pochodech dají odlišit členové KSTS a KČT. Jara je v tabulce mužnosti 4., ale dal si závazek, že svou pozici vylepší. (pozn. Alp nám nějak poslední dobou zhubnul, takže o něm se tu ani nemluvilo). A už se pořad pomalu chýlil ke konci, ještě se kluci zmínili o Mirkovi Kopeckém z Plzně, který nás hojně zásobuje kuriozitami. No a byl tu konec. Zopakovalo se, co je KSTS a pozváni pro Jaru a Pokladnu do některého z dalších pořadů. Jara si ze svých suvenýrů nejvíce cení certifikátu z Antarktidy, Alp své sbírky dřevěných pohlednic a holí. Hole si vyrábí sám a hodně u toho experimentuje. Hůl musí být prostě božská, všichni v klubu jsme božští, ale jedině Alp má titul Božské bórák.

Tak a to je všechno, co ke mně doputovalo po trase Jara & Alp - Český rozhlas - Brno - Česká republika - Německo - Dánsko - Švédsko - Lotyšsko - Litva - Vilnius - Sauletekio Aleja - Žirafka. Je to príma. Jsem od vás tak daleko a přece mi vás internet přinesl až do pokoje. A jak dokumentuje přiložený obrázek, vzorně jsem reprezentovala KSTS i při poslechu!

Ja

Žirafka, 21.11.2005, dokončeno v 18:00 SEČ