reklama

TOPlist

 

KDE DOMOV TVŮJ? - Reportáže z cest - DžaVe a DžaAn

Trasa č.7

     TRASA PRAHA – RADOTÍN (22 km)

Neděle 31.5.2009

    O tom, že v Praze můžeme vidět též krásné stromy, keře a dokonce chráněné rostliny jsme se přesvědčily při plnění trasy KDT?. Zejména v Prokopském údolí to stálo za to. Jak je vidět, i turistika a velkoměsto jdou docela dobře dohromady, stačí jen najít správnou cestu a mít oči otevřené.

   
   
   
   
   

Trasa č.6

     TRASA PETŘÍKOV – RUDOLFOV (29 km)

Sobota 16.5.2009

    Prší, prší jen se leje a my i tak KDT jdeme….

    Mám já to zapotřebí vstávat o víkendu ve čtvrt na šest, abych se vlakem dopravila na start něco málo před osmou hodinou? No zkrátka a dobře asi mám, jelikož jsem vstala a ani moc neremcala. Jak už jsem výše zmínila v tuto nekřesťanskou hodinu se nacházíme v Petříkově a startujeme za nepříliš příjemného deště dnešní a zároveň poslední etapu na trase Písek - České Velenice. Po cyklotrase se za neustupujícího deště vydáme do Jílovic, ve kterých nás na návsi čeká černá kočka. Kdo je pověrčivý, možná by etapu ani nedokončil, jelikož kočka nám křižovala trasu nejednou, ale přímo několikrát za sebou :-). Takto nás doprovázela celou cestu až do Vlachnovic. Ušla s námi několik kilometrů a jsem zvědavá, jak to pořadatelé zapíší do tabulek. Ve Vlachnovicích mě zaujalo dřevěné posezení, které lákalo k odpočinku, ale mamka jaksi byla plna energie a tak jsem chtě nechtě musela držet krok :-). Dále nás cesta okolo rybníka zavedla do vesničky Lhota. V této malinké obci jsme narazily na stavení, u kterého byla směs snad všech domácích zvířat. V této ,,minizoo“ jsem byla doslova nadšená z ovcí, které byly tak ošklivé až byly krásné :-). Po silnici jsme pokračovaly do Petrovic, a aby nebylo dneska těch zvířat málo, ve vsi nás přivítalo snad celé stádo ovcí a koz. Když jsem si je pořádně nafotila, a tak trochu i nakrmila, mohly jsme pokračovat lesem do Slavošovic. Zde jsem se konečně dočkala toho vytouženého odpočinku. Po krátké pauze a menší svačince jsme pokračovaly do Zvíkova, kde jsme cestou musely překonávat náročné terény. Zelená turistická značka vedla přes rozbahněné pole a rozvodněné rybníky. Více takových cest a asi si začnu na trasy balit i plavky. Celé mokré a špinavé od bahna jsme po silnici pokračovaly do Hlincovy Hory a dále do Rudolfova. Když jsme dorazily do cíle, začalo konečně svítit sluníčko, což nás po celodenním dešti docela i potěšilo. Díky této etapě už mohu klidně říci, že jsem došla do školy pěšky.

DžaAn

   
   
   

Trasa č.5

     TRASA ČESKÉ VELENICE - PETŘÍKOV (20 km)

Pátek 8.5.2009

    Je pátek a k tomu ještě státní svátek, ideální to den na další etapu KDT?. Odkud kam se dnes vydáme je úplně jednoduché. DžaAn se pilně učí, neboť jižní sousedé žádné volno nemají, a tak naše cesta směřuje do Českých Velenic. Zde počkám na DžaAn až přijde ze školy, ta rychle ze studentky udělá turistku a před polednem už vyrážíme směr Nové Hrady. Tuto trasu Aneta dobře zná, neboť zde často jezdí autobusem kvůli vlakové výluce. Celou cestu proto slyším, tu jsme zažili to a tu zas ono a tady jsme nedávno dokonce přejeli srnu. Díky těmto zážitkům nám cesta rychle ubíhá a ani moc nevadí nepohodlný asfalt, po kterém jdeme téměř celou dobu. Stačíme také pozorovat ještěrky, slepýše či housenky, co se nám pletou pod nohy. Zkoumáme též různé druhy brouků, co na nás pro změnu padají ze stromů. Je poměrně velké horko a dusno a tak rády navštívíme u nádraží v Nových Hradech restauraci. Po doplnění tekutin pokračujeme dále až do Petříkova, kde naše cesta tentokrát soukromě nazvaná ,,Ze školy domů“ končí.

Popisky k obrázkům:
   Obr. 01 go na trasu go !
   Obr. 02 asfalt, les a zase asfalt les
   Obr. 03 únik do stínu
   Obr. 04 vcházíme do obce Vyšné
   Obr. 05 rybník plný trávy a červených rybek
   Obr. 06 něco pro mykology
   Obr. 07 užovek tu bylo nepočítaně, ale ani jedna živá
   Obr. 08 pro milovníky květin
   Obr. 09 Nové Hrady – nádraží
   Obr. 10 hájovna
   Obr. 11 dobrá voda, denně doma..
   Obr. 12 tímto vláčkem i tudy jezdím
   Obr. 13 říčka Stropnice
   Obr. 14 choroše
   Obr. 15 konečná - Petříkov

DžaVe, DžaAn

   
   
   

Trasa č.4

     TRASA ZLIV - RUDOLFOV (23 km)

Sobota 2.5.2009

    V sobotu jsme se vydaly na další část etapy pod soukromým názvem ,,Z domova do školy“.

    Ráno jsme se vlakem přemístily do Zlivi. Hned u nádraží je skvělé pekařství, kde jsme zakoupily ještě teplé koblihy a pokračovaly podél rybníka Bezdrev. Po cyklostezce jsme došly až do Hluboké nad Vltavou. Po krátkém bloudění v zámeckém parku, skoro jsem si začala myslet (AN), že jsme šláply na bludný kámen, jsme našly most, po kterém jsme přešly Vltavu a dále jsme po zelené TZ došly do vsi Hosín. Už z dálky nás vítal překrásný kostel. Když jsme přišly blíže, vidíme, že je otevřený, a tak bez váhání vstoupíme dovnitř. Zde byla jakási německy mluvící výprava, pro kterou byl kostel mimořádně zpřístupněn. Po řádném prohlédnutí jsme pokračovaly kousek po silnici, poté lesem do nedalekého Borku. Tady jsme narazily na úplně novou cyklostezku a nové modré turistické značení. To nás dovedlo až do Libníče. Zde jsme navštívily místí hospůdku a po osvěžení došly přes Hůry a Adamov do cíle dnešní etapy.

Popisky k obrázkům:
   Obr. 01 - vyrážíme ...
   Obr. 02 - 03 - rybník Bezdrev
   Obr. 04 - ,,ideální“ trasa pro alergiky
   Obr. 05 - Munice - náves
   Obr. 06 - Vltava
   Obr. 07 - 08 - zámek Hluboká
   Obr. 09 – 11 - Hosín, kostel sv. Petra a Pavla
   Obr. 12 - nová cyklostezka
   Obr. 13 - obec Libníč
   Obr. 14 - místní osvěžovna
   Obr. 15 - Hůry - kaplička
   Obr. 16 - potkaly jsme kámošku
   Obr. 17-18 - pro dnešek končíme

DžaVe a DžaAn

   
   
   
   

Trasa č.3

     TRASA ČESKÝ ŠTERNBERK – STŘÍBRNÁ SKALICE (20 km)

Pátek 1.5.2009

    Organizátor KDT? se asi domníval, že nás svými poznámkami o čarodějnicích v návštěvní knize nějak rozhodí nebo snad dokonce odradí od dalších rejů, sletů či výletů. Ale kampak na nás! Bez obtíží startujeme další etapu, tentokrát na hradě Český Šternberk. Po důkladné prohlídce a prozkoumání hradních prostor se vydáváme vstříc dnešnímu dobrodružství podél řeky Sázavy.

    Značná část cesty vede chatovou oblastí. Je krásný slunný prvomájový den, a tak bychom zde čekaly plno chatařů a chalupářů, co makají či odpočívají na svých zahrádkách. Kupodivu zde bylo téměř vylidněno. Potkaly jsme několik cyklistů (KK41 teda mezi nimi nebyl) a dva lehce podnapilé ,,turisty“, no spíše pány, co už více pamatují a rozhodli se po letech zavzpomínat na mládí a oslavit takto narozeniny jednoho z nich.

    Božský klid nám překazila bouřka, překvapila nás zrovna když jsme vlezly do lesa a nebylo kde se schovat. Nejsme však z cukru a pokračujeme dál. Déšť netrval dlouho, a tak jsme došly bez újmy do města Sázava, kde jsme provedly kvalitní ŽT. Poté jsme už jen dokončily dnešní etapu.

Popisky k obrázkům:
   Obr. 01 - vzlétáme!!!!!!!!
   Obr. 02 - přistáváme na nádvoří hradu
   Obr. 03 - výhled na Sázavu
   Obr. 04 - Český Šternberk, hrad
   Obr. 05 - klidné pochodování
   Obr. 06 - DžaAn potkala přítele
   Obr. 07 - čarodějnice svačí
   Obr. 08 - čarodějnice rybaří
   Obr. 09 - tady se už chystá k letu
   Obr. 10 - ach to krásné ticho
   Obr. 11 - jediní turisté..
   Obr. 12 - přistání
   Obr. 13 - 3 2 1… letím
   Obr. 14 - bouřka se valí
   Obr. 15 - déšť nevadí
   Obr. 16 - výhled na město Sázava
   Obr. 17 - zde jsme pojedly
   Obr. 18 - opouštíme město
   Obr. 19 - a zase klidný tok
   Obr. 20 - cíl

DžaVe, DžaAn

   
   
   
   

Trasa č.2

     TRASA ČÍČENICE – ZLIV (19 km)

Sobota 18.4.2009

Popisky k obrázkům:
   Obr. 01 - Vlakem se přepravujeme do výchozího místa – obec Číčenice aneb 3…2…1…START!
   Obr. 02 - Kousek za obcí se dostáváme na naučnou stezku, která nás seznamuje s místní flórou a faunou aneb Vít Fučík – to byl ale bórák!
   Obr. 03 - Strpský rybník, kde můžeme kromě jiných ptáků spatřit mořské orly.
   Obr. 04-06 - Pak nás čeká procházka podél několika dalších rybníků až do obce Radomilice.
   Obr. 07-08 - Obec Radomilice, radomilický zámek aneb „Kdyby byl Bavorov, co jsou Radomilice“.
   Obr. 09-11 - Další putování nám zpříjemňuje výhled vpravo na Blanský les s nejvyšším vrcholem Kleť, vlevo pak krásný kostelík v Záblatíčku a již méně krásná elektrárna Temelín aneb „Kleť sem, Kleť tam, Temelín všude, kam se podívám“.
   Obr. 12 -13 - Po cyklostezce se dostáváme do obce Dubenec.
   Obr. 14 -15 - Odtud to máme jen malý kousek do Dívčic, kde nalezneme dnešní první turistický rozcestník.
   Obr. 16 - Po zelené pokračujeme do Zbudova, kde DžaAn oznamuje, že pěšky už nejde, jedině na lodi.
   Obr. 17 - Po příslibu, že DžaAn bude moci sošit u Kubatova pomníku pokračujeme dále aneb „Nejsem snad božská jako on?“.
   Obr. 18-19 - Pak už jen dost stereotypní pětikilometrová trasa: vlevo koleje, vpravo mokřiny aneb stejně a stejně a stejně...
   Obr. 20 - DžaAn se nevzdává, tentokrát to zkouší autem.
   Obr. 21 - Vlakové nádraží Zliv.

DžaVe aneb DžaAn

   
   
   
   
   

Trasa č.1

     TRASA KASEJOVICE - NEPOMUK (14 km)

     TRASA PLZEŇ – STARÝ PLZENEC (13 km)

    Je poklidný páteční večer a já a DžaVe plánujeme krátký sobotní výlet. Pro trasu 8 - 10 km nám postačí jedna mapa a vytisknout vlakové spoje. Litl tentokrát odmítá s námi trasu absolvovat, prý je na něho příliš krátká a on potřebuje body. No, když potřebuje, tak potřebuje, my uvítáme dámskou jízdu.

    V sobotu v šest hodin ráno se DžaPa neklidně převaluje v posteli, až tak neklidně, že probudí DžaVe. Místo ranního pozdravení se ptá: ,,Kam dneska s DžaAn jdete?“. DžaVe mu svou připravenou cestu lehce nastíní. DžaPa na to: ,,Asi půjdu s vámi, neboť jsem si včera kvůli práci žádnou trasu nestihl připravit.“ Tento hovor probudil i mne a zároveň zaskočil, jelikož jsem se těšila na již zmíněnou dámskou jízdu. K tomu se připojuje na tak brzkou ranní hodinu čilý Litl a praví: ,,Přece nepůjdeme s babama tak krátkou trasu.“ Do jejich rozhovoru se vložím i já a nevinně se optám: ,,DžaPo, proč vlastně nechceš pokračovat na Plzeň?“ Že jsem to zákeřné slovo Plzeň vůbec vyslovila! V naší rodině začíná nepopsatelný mumraj. Jeden přes druhého hlásí jak by, kdy by, proč by, kam by. Nakonec rozhodne hlava rodiny: ,,Jsme přece tým (PaVeAnTo), tak si můžeme pomoci a trasu Písek – Plzeň spojit již dnes.“ Společnými silami připravíme plán trasy a do hodiny vyrážíme.

    Plán zní:    Kasejovice – Nepomuk projde DžaVe s DžaAn
                       Nepomuk – Starý Plzenec spojí DžaPa s Litlem
                       Plzeň - Starý Plzenec dokončí opět DžaVe s DžaAn

    V Kasejovicích opouštíme s DžaVe DžaPa-Wagen a vydáváme se po červené turistické značce nejprve polem, málokdy po suchu, později lesem, a to přímo i oraništěm. Moc dobře se tu tedy nešlo, proto jsme byly rády, že nás uvítala malebná víska Mohelnice a kousek poté obec Tojice. Odtud jsme už měly jen 2 km do cíle naší první etapy.

    Zde usedáme na vlak a přemisťujeme se na hlavní nádraží v Plzni. Zablácené boty i kalhoty, turistické hole v rukách a mapa, která jenom orientačně naznačuje, že se nacházíme v Plzni, nám připomíná vesničanky ve velkoměstě. Našeho počínání si všiml kolem procházející pán, který hned pochopil, že je něco špatně. Byl velice ochotný a hned se nám snažil pomoci. Shodou okolností v rukou třímal též turistické hole a právě šel k sestře na Slovany. Nabídl nám, že můžeme jít s ním. Cestou jsme mu vykládaly o naší vypečené akci KDT? O infekční chorobě SOB jsme zatím taktně pomlčely. On nám zase vyprávěl jak chodí na pochody s manželkou a se sousedkou. Bylo vidět, že je to zdatný turista, místy jsme mu sotva stačily a tak jsme se po krátké chvíli ocitli u stadionu na Slovanech. Zde nám ukázal další cestu a my mu předaly odkaz na web KSTS. Spěchaly jsme dále po Nepomucké ulici až k nákupnímu centru Olympia. Jsme rády, že se dostáváme na žlutě značenou turistickou cestu a opouštíme takto frmol velkoměsta. Přes Městský les se dostáváme na silnici, po které dojdeme až na nádraží ve Starém Plzenci. Dokončíme naší dnešní druhou etapu a zároveň tak propojíme trasu Písek – Plzeň. (obr. 01 - 10 )

    TIP NA VÝLET

    Doporučujeme navštívit malebnou vesničku TOJICE, kde v říčce Víska žijí nutrie říční. Jsou zvyklé na lidi a je zábavné pozorovat jejich dovádění ve vodě i na souši. (obr. 11 - 15)

    Poznámka na závěr: Pokud jste snad při čtení úvodu reportáže DžaPy s Litlem narazili na nějaké věcné nesrovnalosti oproti této reportáži, vězte, že pravdivé a skutečnosti jsou uvedeny právě zde.

DžaAn, DžaVe

   
   
   
Miloš Čeřovský  KSTS ©2007