reklama

TOPlist

 

KDE DOMOV TVŮJ? - Reportáže z cest - DžaPa

Trasa č.6

     TRASA CHOCERADY – STŘÍBRNÁ SKALICE (5 km)

    Sobota 30.5.2009

    (Tato reportáž je pokračováním reportáže PaVeAnTo ze soboty 30.5.2009)

    Ze Senohrab jsme autem přejeli do Chocerad. Po předchozí etapě jsme byli silně promoklí a zmrzlí a nikomu se moc nechtělo pokračovat dál. Nakonec jsem se vydal na zbývající úsek do Stříbrné Skalice sám. Ovšem počasí se k večeru umoudřilo a dokonce vysvitlo sluníčko. Vzhledem k tom, že žádný spoj zpět do Chocerad už nejel, musel jsem absolvovat celou trasu pěšky i zpět, a to již zadarmo.

Popisky k obrázkům:
 01 – Sázava u Chocerad
 02 – Kloučky (chatová osada)
 03 – na cestě jsem nebyl sám…
 04 – Stříbrná Skalice - radnice

DžaPa

   

Trasa č.5

     TRASA ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – MEDLOV (19 km)

    Pátek 24.4.2009

    Protože jsem chtěl Nové Město na Moravě spojit se Žďárem nad Sázavou, nechal jsem se autem zavézt k nádraží ČD, odkud jsem vyrazil zpět k Medlovu.

    O tom, že turistika je opravdu velmi nebezpečný sport, jsem se opětovně přesvědčil ve Světnově. Už se vám někdy stalo, že vám těsně před hlavou proletěl slepýš? Mně ano – jakýsi „milovník a ochránce přírody“ jej, aniž by mne zpozoroval, právě vyhazoval ze zahrádky! Slepýš přistání na asfaltu, bohužel, nepřežil a já měl chuť dotyčnému pánovi též umožnit vyhlídkový průlet obcí.

    Takže, turisté, buďte připraveni úplně na vše, třeba na to, až k vám přiletí třeba zmije či něco podobného!

Popisky k obrázkům:
 01 – Žďár nad Sázavou – nádraží ČD
 02 – kaple sv. Barbory (vlevo) a farní kostel sv. Prokopa v centru města
 03 – výhled na poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
 04 – Dolní hřbitov s eliptickým kaplemi
 05 – kaplička ve Světnově
 06 – Český kopeček – památník tragicky zemřelého studenta
 07 – ukazatel ke studánkám Barborka a Vitulka
 08 – Tři Studně – rozcestník na „náměstí“
 09 – Medlovský rybník
 10 – Hotel Medlov

DžaPa

   
   

Trasa č.4

     TRASA MEDLOV – NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ (8 km)

    Středa 22.4.2009

    V týdnu jsem byl pracovně ve Žďárských vrších a ve volném čase jsem nezapomněl na KDT?! Středeční krátkou trasu jsem absolvoval až večer, a protože jsem se následně potřeboval dostat zpět do výchozího místa, přemluvil jsem kolegyni, aby šla se mnou. Jedno auto jsme nechali u nádraží ČD v Novém Městě na Moravě, druhým se přesunuli do Medlova a mohli jsme vyrazit. Nebýt deště, který nás překvapil na okraji Nového Města na Moravě, byla to příjemná procházka.

Popisky k obrázkům:
 01 – rozcestník u parkoviště hotelu Medlov
 02 – podvečer u Medlovského rybníka
 03 – chodníčky z klád
 04 – Rokytenská, lákadlo na žrací turistiku
 05 – pohled na „sasankové pole“
 06 – za tmy a za deště, ale nádraží ČD bylo dosaženo

DžaPa

   

Trasa č.3

     TRASA SEDLICE - KASEJOVICE (26,5 km)

    Sobota 21.3.2009

    Do Sedlice, odkud jsem se rozhodl pokračovat v trase, kterou jsem začal před týdnem, jsem se přesunul autem.

    Nejlépe se mi šlo paradoxně po asfaltu. Ostatní cesty byly totiž vesměs rozježděné od traktorů a podobné techniky, což znesnadňovalo chůzi jak ráno, kdy vyjeté koleje byly umrzlé, tak později, kdy jsem se brodil bahnem.

    Co mne dále rušilo, byli za každým plotem v každé obci štěkající psi – už jsem toho zažil hodně, ale tentokrát to opravdu bylo až neskutečné – pracovně jsem tuto trasu nazval tzv. „psí etapou“.

Popisky k obrázkům:
 01 – Sedlice – socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí
 02 – Sedlice – kostel sv. Jakuba Většího – mimochodem, zde jsme si před lety řekli s DžaVe své ano
 03 – v lese to na jaro ještě moc nevypadalo – cesta nedaleko místa zvaného Kamenice
 04 – Škvořetice - zámek
 05 – Pacelice – kostel Proměnění Páně na vrchu Křesovec, který jsem se vydal prozkoumat, škoda, že tato památka je v dosti zanedbaném stavu
 06 – tvrz v Buzicích, nazývaná Buzický hrad
 07 – rybník Řitovís
 08 – pohled na Blatnou – uprostřed je vidět zámek
 09 – Blatná - náměstí
 10 – Blatná – kamenný kříž poblíž domova pro seniory
 11 – Řečice – kaple
 12 – Dolejší rybník – rozcestník
 13 – Tchořovice – náves (z Tchořovic dle mapy vedla cesta dál po naučné stezce okolo Hořejšího rybníka, ovšem žádnou pořádnou cestu jsem nenašel – šel jsem tedy podél rybníka a lesa tak, abych našel viadukt, pod kterým jsem se dostal za železniční trať)
 14 – zmíněný viadukt
 15 – Lnáře - klášter Augustiánů sloužící v současnosti jako psychiatrická léčebna
 16 - Lnáře – zámek a tvrz
 17 – Lnáře – kostel sv. Bartoloměje
 18 – Na malých ostrovech – rozcestník
 19 – Kasejovice
 20 – Kasejovice – nádraží ČD – zde má cesta končila, počkal jsem si na vlak do Blatné, odkud jsem se po dalším třičtvrtěhodinovém čekání přesunul jiným spojem do Sedlice k autu

DžaPa

   
   
   
   

Trasa č.2

    TRASA OSLOV – PÍSEK (17 km)

    Pondělí 16.3.2009

    Dnešní trasu jsem absolvoval až po práci, tudíž jsem měl co dělat, aby mne ještě před Pískem nezastihla úplná tma. Nakonec jsem vše zvládl, byl to docela vydařený výlet.

Popisky k obrázkům:
 01 – Oslov – kostel sv. Linharta
 02 – Tukleky – náves s kaplí
 03 – Louka – kaplička na návsi
 04 – les Hromadiště - rozcestník
 05 – restaurace U Caisů, tzv. „Caiska“ – známé místo hojně navštěvované vodáky, turisty, vyznavači picí turistiky a milovníky tanečních zábav a diskoték
 06 – plynová lávka přes Otavu
 07 – známé výletní místo U Sulana - rozcestník
 08 – rozcestník u Jiráskova mostu v Písku
 09 – východiště turistických značených tras v Palackého sadech nedaleko proslulé restaurace U Reinerů

DžaPa

   
   

Trasa č.1

    PROLOG

    Neděle 8.3.2009

    Tak už je to tady – dlouho očekávaná Solitérova fantasmagorie se objevila na webu KSTS! Konečně nebudeme muset coby organizátoři nečinně přihlížet soutěžení ostatních, ale sami se staneme aktéry této originální a velkolepé akce. A hlavně, je tu konec nevhodných invektiv jednoho nejmenovaného člena klubu – naopak mu to nyní můžeme vracet i s úroky! To bylo pořád samé „Styďte se!“, „Kouska úcty to nemá!“, „To jste se zase s těma hádankama vytáhli!“, „Kam na ty nápady chodíte?“ apod. A přitom šlo vždy jen o primitivní otázky jednoduše řešitelné od PC v teple obýváku a k tomu pár fyzicky nenáročných výletů autem.

    No nevím, nevím, zadání soutěže se mi nějak nezdá – vypadá to, že se snad budu muset někam přemisťovat nebo co? A co ten název „Kde domov tvůj?“? To já tedy vím zcela přesně, kde bydlím, to mohl vymyslet jedině někdo, kdo v tom sám má chaos – jednou je ze západních Čech, podruhé z Moravy, jednou Aš, jindy Zlín… Ale nechám toho, to by asi nevypadalo dobře, kdybych se hned pustil do kritiky kvůli nějakému názvu – raději budu zdrženlivý, třeba můj čas ještě přijde.

    Pondělí 9.3.2009

    Ještě jsem pořádně nepochopil pravidla celé soutěže a už se mi to nelíbí, a to tak, že velmi. Nejen, že marně přemýšlím o tom, jak mohli dva členové vyjít po trase ještě před zveřejněním akce na klubovém webu, ale ranila mne velmi truchlivá událost. Rodinná rada se usnesla, že Litl nemá pro absolvování tras vhodnou obuv. V propozicích jsem se dočetl, že akce prověří naše charaktery – je tomu bohužel tak. Charakterově jsem sice obstál, ale má peněženka je dnes chudší o 2 000,- Kč – to nám ta soutěž pěkně začíná!

    Úterý 10.3.2009

    Dnešní výdaj 120,- Kč za 4 poznámkové bloky na razítka, jízdenky, zápisky z cest apod. jsem po zkušenosti z předešlého dne přijal se stoickým klidem. S tím, že celá akce bude zřejmě finančně nesmírně náročná, jsem se již smířil.

    Hlavou se mi honí spíše myšlenky ohledně podivných pravidel tohoto projektu. Zejména nechápu, proč já, bydlící v těsném sousedství východiště turistických značených tras, musím povinně vycházet od vzdáleného nádraží ČD? Jsem snad nějaký vlakový úchyl nebo co? To se může stát jenom mně – musím se trmácet někam na nádraží, zatímco jiní soutěžící z obce, kde místní obyvatelé dodnes netuší, co je vlak, startují z návsi od domu! Zvažuji podání protestu – výše popsané skutečnosti pokládám za diskriminaci mé osoby, resp. celá akce se zdá být neregulérní vzhledem k nespornému zvýhodnění soutěžících z našeho venkova.

    Za jediné plus zmíněné povinné návštěvy nádraží ČD tak po zralé úvaze pokládám pouze to, že se nehýbe a tudíž se mi bude dobře fotit (jak již bylo vyřčeno klasikem), to je ovšem jen slabá náplast na výše uvedené újmy. O návsi to totiž není obecně známo, ale fotí se prý též velmi dobře.

    Středa 11.3.2009

    Tak pravidla už jsem možná pochopil a zdá se, že ten Solitér si opravdu představuje, že snad vyrazím někam ven! No já o tom tedy zase tak moc přesvědčený nejsem, zvláště poté, co jsem vykoukl z okna – nezbývá mi, než použít slova z jednoho filmu: „Chčije a chčije!“ Nejsem blázen, do takového počasí by jeden ani psa nevyhnal! Není Ti to hanba, Solitére?

    Čtvrtek 12.3.2009

    Dneska už neprší, dokonce občas svítí i slunce, tak jsem začal přemýšlet, jak bych se eventuelně (zcela teoreticky) mohl akce zúčastnit. Cože to tam ten Solitér píše? Vezmu to od konce – na koni – no to snad měl v sobě už 2 lahve vína, když to psal! Může mi někdo říct, kde asi tak mám vzít koně? To jsem teda zvědav, kolik toho kdo ujede na koni?! Jet lodí, to taky nepřipadá v úvahu, v lodi jsem nestabilní a po převržení se rychle topím! Lyže – to už opravdu hraničí – kde tu asi tak teď mám vzít sníh? Ať se pan organizátor laskavě přijede podívat a ukáže mi ho – dokonce dosti pochybuji o tom, že by se to tady u nás do zářijového vyhodnocení soutěže mělo se sněhovou pokrývkou nějak rapidně zlepšit. Nebo snad myslel lyže kolečkové? No to mi to na nich teda musí předvést, až ho někdy tam u nich na západě navštívím! Co tam máme dál – kolo? No to bych neriskoval, to moje staré mám ve sklepě, zůstalo tam chudák po povodni a je už na odpis – třeba mě to donutí koupit si konečně nové! Ale to nechám na dobu pozdější – kdo by teď jezdil v tom bahně? Takže jediné, co tam zbylo, je to, do čeho se mi nechce, tj. pěšky. Tak to je teda pěkně vypečená soutěž! To ještě budu hodně dlouho zvažovat, jestli se obětuji a zúčastním se!

    Pátek 13.3.2009

    Další rána – no co byste taky mohli čekat, když je pátek třináctého! Přijela DžaAn a že prý chce taky ty boty, co jsme koupili Litlovi. Jsem ožebračen – přemýšlím o založení nového klubu, už vím i název – Klub sociálně slabých turistů (KSST). Jediné, co je pozitivní, je předpověď počasí na sobotu. Asi se přece jen v rámci soutěže vydám na krátkou symbolickou procházku, aby mne Solitér nepomluvil – i když on mne určitě pomluví i tak, tak je to vlastně jedno.

    TRASA PÍSEK – SEDLICE (25 km)

    Sobota 14.3.2009

Popisky k obrázkům:
 01 – výše zmíněné východiště turistických značených tras v těsném sousedství našeho bydliště
 02 – turistické značení o pár desítek metrů dál
 03 – pohled z lávky přes Otavu u městského ostrova
 04 – pokus o umění
 05 – výhled z Václavských skal na Otavu
 06 – Boží muka u Velkých Nepodřic, v pozadí rozhledna Velký Kamýk
 07 – náves s kapličkou ve Velkých Nepodřicích
 08 – rozcestník u rybníka Stašov
 09 – Brloh – zámek
 10 – turistické značení v Nedílné
 11 – cesta byla suchá, místy mokrá – zde jsem vzhledem obcházení zatopené cesty sešel omylem z trasy a trochu si zašel
 12 – na správnou trasu jsem se vrátil po hrázi rybníka Babák, naštěstí jsem se rychle zorientoval, neboť jsem tu už v minulosti hledal křížový kámen – zde je v celé své kráse
 13 – rozcestník u rybníku Milavý – až někdy od místních uslyšíte, že se byli koupat na „Milavách“, tak to je ono
 14 – pohled na rybník Milavý
 15 – rozcestník na náměstí v Sedlici – kuriozita – autoři značení se zde spletli o 10 km, do Písku k plaveckému bazénu je to správně po ČTZ 23,5 km – pak věřte tomu, co je psáno!
 16 – restaurace v Sedlici – zde jsem se oddal žrací a picí turistice
 17 – nádraží ČD Sedlice–město mne velmi zaujalo
 18 – turistické značení před hlavním nádražím v Písku

   
   
   
   

    EPILOG

    Pokud jste tuto reportáž dočetli až sem, dobře Vám tak! Proč to čtete, když se Vám to nelíbí? Na závěr malé vysvětlení pro ty, kteří snad úvodní část tohoto příspěvku vzali vážně. Nevěřte všemu, co čtete v denním tisku a v mé reportáži! Ve skutečnosti jsem se už od pondělí těšil jako malý kluk, až budu moci vyrazit. Chtěl bych na tomto místě moc a moc poděkovat Solitérovi, M.K. a Válečkovi, že si dali tu práci a tento vynikající projekt pro nás připravili. Je to naprosto super a věřím, že se zapojí co nejvíce členů i nečlenů KSTS! Díky, díky, díky!!!

DžaPa

Miloš Čeřovský  KSTS ©2007