reklama

TOPlist

 

KDE DOMOV TVŮJ? - Reportáže z cest - Váleček

Trasa č.2

    Sobota 9.5.2009

     TRASA POTŠTEJN - ZÁMĚL (10 km, v rámci pochodu Přes tři hrady)

    Tento den byl pro mne tak trochu vyjímečný, protože jsem měl narozeniny a původně jsem měl i jiné plány, jak tento den prožít. Původně jsem měl v plánu se projet parní lokomotivou, ale protože z této akce sešlo, tak jsem se narychlo rozhodl, že si půjdu trochu protáhnout tělo na pochodě "Přes tři hrady", který se již tradičně koná v okolí hradů Potštejna, Litice a Žampachu. Tak jsem ráno sedl na rychlík do Potštejna, kde letos poprvé bylo startovní místo pochodu.

    Po příjezdu na nádraží v Potštejně (obr.01 a 02) jsem se vydal tak, jako všichni ostatní účastníci pochodu směrem do centra obce, kde bylo registrační místo pochodu. Cestou byl pěkný výhled na hrad Potštejn (obr.03) a postupně jsem došel až k místnímu zámku (obr.04).

    Po zaregistrování a vybrání trasy pochodu jsem se vydal na 12 km dlouhý pochod kolem hradu Potštejn do Záměla. Zvolil jsem opačný směr pochodu, než bylo podle propizic a to z důvodu, abych mohl našlapané kilometry započítat do plnění fantasmagorie KDT?. Takže jsem tedy začal výšlapem na hrad Potštejn, kde byla jedna z kontrol pochodu. Cesta vedla lipovou alejí kolem řeky Orlice (obr.05 a 06). Na hradě jsem využil možnosti zlevněného vstupného pro účastníky pochodu a šel jsem na prohlídku hradu (obr.07 a 08). Byl jsem na tomto hradě před několika lety a za tu dobu se toho na hradě hodně změnilo.

    Z hradu byly pěkné výhledy na obec Potštejn (obr.09) a tábořiště Vochtánka (obr.10), kam směřovaly mé další kroky pochodu. Po prohlídce hradu jsem tedy pokračoval dále po trase pochodu do tábořiště Vochtánka (obr.11), kde byl také pěkný výhled na hrad Potštejn (obr.12).

    Odtud jsem pokračoval dále proti směru trasy pochodu lesem až na další kontrolní místo, které bylo na Kapradi. Zde byly krásné výhledy do okolí i na Potštejn (obr.13). Po označení pochodového listu razítkem na kontrolním místě jsem pokračoval dále na zbytky hradu Velešov, odkud se trasa pochodu vracela zpět k Potštejnu.

    Před Potštejnem ale trasa uhnula vlevo na Záměl, kde byla poslední kontrola dnešního pochodu. Cesta vedla kolem kostela sv.Marka postaveného v roce 1713 (obr.14 a 15). A to už jsem došel do Záměla, k poslední dnešní kontrole (obr.16).

    Zde také končí trasa pro plnění KDT, já jsem se pak vracel zpět do Potštejna na místo startu dnešního pochodu, abych zde získal medaili a pamětní list za absolvování pochodu Přes tři hrady.

Váleček

   
   
   

Trasa č.1

    Neděle 22.3.2009

    TRASA HK - BÝŠŤ (17 km)

    Tak už je to tady – i já jsem neodolal a zapojil se do dlouho očekávané Solitérovy fantasmagorie. Konečně jsem měl pro sebe volnou neděli a tak jsem se vydal na první úsek spojnice HK - Brno. Cestu jsem začal na hradeckém hlavní nádraží (obr.1) odkud jsem pokračoval ulicemi města. Cestou byl výhled na dominantu HK a to chrám Svatého Ducha s Bílou věží (obr.2). Následně jsem došel k Obřímu akváriu (obr.3) odkud jsem pokračoval přes most nad soutokem Labe a Orlice (obr.4). Cestou jsem také minul fakultní nemocnici a středisko záchranné služby (obr.5 a 6).

    Odtud jsem pokračoval dále ulicemi města až pod hradeckou vodárnu (obr.7), vyškrábal jsem se na kopec k turistickému rozcestníku (obr.8) a odtud se otevřel výhled na zamračený Hradec (obr.9). Pokračoval jsem dále k hradecké hvězdárně a cestou jsem narazil na několik zastávek Galaktické cesty (obr.10 a 11), až jsem došel ke hvězdárně (obr.12).

    Zde začíná další zajímavá stezka a to Planetární (obr.13), která byla mým hlavním cílem dnešního dne. Tuto stezku jsem se chystal projít už dlouho, ale nějak k tomu nebyl stále vhodný okamžik, až teď jsem tedy využil této "fantasmagorie" a stezku si konečně mohu projít. Zájemci o bližší info o Planetární a Galaktické stezce mohou navštívit stránky Hradecké hvězdárny, kde se nejen o těchto stezkách dozví více.

    Hned u hvězdárny je první zastávka na této stezce a začíná jak jinak než Sluncem (obr.14). Od této první zastávky jsem se vydal tedy po směru dalších zastávek na trase (obr.15 - 21 a 23), která vede od hradecké hvězdárny přes Zámeček, kolem rybníků Roudnička, Datlík (obr.22), Cikán a Biřička (obr.24) až na konečnou zastávku MHD na Novém Hradci. Odtud pak stezka pokračuje ještě k poslení zastávce hradeckými lesy. Ovšem k té poslední zastávce mé kroky nevedly neb jsem pokračoval dále na Býšť.

    Trasu jsem si vybral přes les, neb jsem se chtěl vyhnout rušné silnici. Na cestě bylo několik zastávek naučné stezky Koliba (obr.25 a 26), která seznámí zájemce o Lesech České republiky. Došel jsem až k altánku, kde jsem si mohl trochu odpočinout, dát si svačinku a nabrat síly na poslední úsek dnešní cesty (obr.27 a 28).

    Po menší pauze jsem pokračoval dále lesem na Kolibu a cestou jsem narazil na pěknou studánku (obr.29). To už ale začalo mírně poprchávat a tak jsem raději přidal do kroku, abych se dostal brzy do cíle dnešní etapy. Ještě než jsem došel do Býště, tak jsem se stavil na Kolibě (obr.30 a 31) na teplý čaj pro zahřátí. Ovšem to jsem netušil, že mne zklame technika a můj milý foťáček se odporoučí do věčných lovišť. Nepomohly mu ani nově zakoupené baterie na benzince u Koliby a tak jsem si v duchu říkal, že je konec mé trasy už zde. Ale to jsem nechtěl dopustit, protože mi do konce etapy chyběly necelé 2km a tak, ikdyž již vydatně mrholilo nevzdal jsem to a došel podél hlavní silnice až do Býšťě na náves (jestli se tomu tak dá říci), kde jsem na autobusové zastávce počkal na bus do HK.

Váleček

   
   
   
   
   
   
   
Miloš Čeřovský  KSTS ©2007