reklama

TOPlist

 

Hádanka 49

Tak dnešní hádanka jsou od Válečka:

dnešní otázka - Co je na fotce a kde to najdeme?

Soutěž ukončena! Zde uvádíme správnou odpověď a úspěšné hadače:

Správná odpověď:
Na fotce je zřícenina hradu Osek (Rýzmburk) a najdeme ho asi 2km severozápadně od města Osek v Ústeckém kraji.

Úspěšní hadači:
Papejda - odpověď: 11.1. 21:06h - 3 body
MK - odpověď: 11.1. 21:26 - 2 body
Jara - odpověď: 12.1. 9:03 - 1 bod

Hrad Osek (RÝZMBURK U OSEKA)
Nejstarší a nejmohutnější gotický hrad Podkrušnohoří byl podle dobové módy nazývaný Riesenburg, neboli Obří hrad. Původní majitelé hradu - páni z Rýzmburka či "Hrabišici" (v erbu měli hrábě) patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody středověkých Čech. Založili v Oseku také klášter cisterciáků.
Rýzmburk patří mezi nejrozsáhlejší hrady v Čechách. Je postaven na dlouhém a úzkém skalnatém ostrohu, který je z východní a severní strany obtékán potokem. Z hlediska středověkého vojenství se jedná o kvalitní pevnost, která nejspíše nikdy nebyla dobyta. Hrad má dvě základní části. Jádro s obytnými věžemi a kaplí se nachází v nejvyšší části skalnatého hřbetu. K němu z jižní a západní strany přiléhá mnohem rozsáhlejší areál ohraničený hradbou se střeleckými věžičkami, kterému dodnes dominuje masivní útočistná věž (tzv. bergfrit).
Hrad (resp. jeho nejstarší část) vznikl v průběhu první poloviny 13. století. Byl umístěn ve strategické poloze na okraji Krušných hor při důležité dálkové cestě z Čech do Saska, která byla využívána už od pravěku. Zřícenina se v průběhu 19. století stala oblíbeným výletním místem, ve třicátých letech ji dokonce navštívil i známý romantický básník Karel Hynek Mácha a zhotovil její kolorovaný portrét. Dnes patří k oblíbeným cílům výletů a procházek.

Miloš Čeřovský  KSTS ©2007