reklama

TOPlist

 

Hádanka 192

Tak dnešní hádanka je od Válečka:

dnešní otázky: 1. Co to je ?
2. Kde to najdeme? (Chceme přesné místo)
3. K čemu to sloužilo?

Soutěž ukončena! Zde uvádíme správné odpovědi a úspěšné hadače:

Správné odpovědi: 1. Čínský pavilon
2. v zámeckém parku v Krásném Dvoře
3. sloužil jako vodní rezervoár pro provoz vodopádu u Panova templu

Úspěšní hadači:
Jara - 25.3. 19:40h - 3 body
LaSo - 25.3. 19:49h - 3 body
MK - 25.3. 20:16h - 3 body
Špagetka - 26.3. 16:42h - 3 body

Čínský pavilon

Pavilon stojí nad velkým bazénem, který kdysi sloužil jako vodní rezervoár pro provoz vodopádu u Panova templu. Postaven byl v letech 1788 až 1790 na uměle navršené jeskyni, do níž byla přivedena voda, která plnila drobnou nádrž ve tvaru čajové konvice a dále odtékala do velkého bazénu. Přívod vody do jeskyně byl zajištěn napájecím kanálem z bočního přítoku potoka Lesky.
Tato velice romanticky vyhlížející stavba stojí na půdorysu osmiúhelníku a měla připomínat čínskou pagodu. V obvodovém plášti svého zdiva má proti sobě od východu a západu dva vchody s kamennými schůdky. Po stranách má čtyři oválná, na výšku osazená okna, zbylé stěny jsou plné. Stavba je zastřešena zprohýbanou stanovou střechou, nad kterou býval ochoz se zábradlím z lehkých latěk poskládaných do geometrických vzorů v typicky čínském tvaru. Střecha přechází oddělena římsou v lucernu, kterou kdysi prosvětlovalo osm malých okýnek, z nichž zůstaly po jejím prozatímním oplechování jen zaslepené otvory. Zprohýbaná stříška lucerny nese na svém vrcholu vysoký hrot se zvonky, které kdysi obveselovaly návštěvníky parku svou půvabnou hrou. Podle nich se této stavbě také říká Zvonkohra. Uvnitř pavilonu je jediná místnost uzavřená kupolí.
Podle historických zpráv měl původně Čínský pavilon kuriózní výzdobu vnějších stěn. Z dálky totiž působil, jako by byl postaven z bílo-modře malovaných porcelánových destiček. Tuto zvláštnost poznal zřejmě zakladatel parku na svých cestách v cizině, kde se podobná výzdoba zahradních staveb vyskytovala. V krásnodvorském parku bylo ovšem tohoto efektu dosaženo malbou. Fasáda byla natřena modrobílým nátěrem, který měl imitovat japonský porcelán. Interiér byl původně vybaven žlutým a bílým nábytkem, poduškami na sezení a porcelánovým nádobím. Úprava pavilonu, která odstranila některé autentické prvky stavby, proběhla pravděpodobně na konci 60. let 20. století.
Zdroj: Zámecký park Krásný Dvůr

25.3.2020 19:35h

30.3.2020 23:25h

Miloš Čeřovský  KSTS ©2007