reklama

TOPlist

 

KDE DOMOV TVŮJ? - Reportáže z cest - Jara

Trasa č.2

     ETAPA STŘELICE - ŽEBĚTÍN (18km) 7.5.2009

    Za uskutečnění tohoto výletu děkuji muži jménem Solitér.

    Vláčkem jsem dojel na nádraží ve Střelicích. A odtud se pěšky po silnici vydal k řece Bobravě, kde jsem se napojil na žlutou značku. Té jsem se držel až do Žebětína. Kolem myslivny Na Bučině jsem došel do Tetčic. kde jsem marně hledal osvěžovnu. No nic, putuji dále Omickým lesem. Na Kývalce jsem přešel po mostě nad dálnicí D1. Musel jsem přejít silnici, která vede na vyhlášený Masarykův okruh. Když se chystám znovu do lesa, tak se přiřítí jezdec na motorce. Prožene se kolem mne, ale zatáčku už nezvládne a letí i se strojem do křoví. Spěchám k nehodě. Není to motorkář, ale motorkářka, což poznám až po sundání helmy. Nic vážného ji není, ale je v šoku a zůstává sedět na silnici. Za chvilku se přižene dalších pět motorek s jejími kamarády. Už nejsem potřeba, tak vyrážím k Augšperskému potoku. Nejhezčí úsek trasy. Na louce se natahuji do trávy a relaxuji. Ke štěstí mi chybí pouze pitná voda a cigaretka. Vše jsem cestou spotřeboval. V restauraci Žebětínský dvůr si dávám pivečko a odjíždím domů.

    Mimochodem ze Střelic se dá jít na pěkný výlet údolím Bobravy. Kolem Bobravy vede modrá značka a po cestě je několik mlýnů.

Jara

Popisky k obrázkům
 01 - Střelice
 02 - Bobrava
 03 - studánka - lesní studna u Omického lomu
 04 - Na Bučině
 05 - Na Bučině
 06 - Tetčice
 07 - Tetčice
 08 - Tetčice - Jan Nepomucký
 09 - Tetčice
 10 - Omický les
 11 - D1 - směr Praha
 12 - D1 - směr Brno - z tohoto místa je poprvé vidět Brno, když se vracíme autem z cest
 13 - Augšperský potok
 14 - Augšperský potok
 15 - Žebětín
 16 - Žebětín

   
   
   

Trasa č.1

     ETAPA BRNO (hlavní nádraží) - TITANIC HALL (Heršpická) 18.3.2008

    Chtěl jsem do Svatého Kříže a skončil jsem v Údolí králů

    A je to tady! Otevřel jsem další větev na trasu Brno - Svatý Kříž. Na jednu větev do Svatého Kříže vyšel už Mountainer se svým kamarádem Peregrinem. Dokonce tato větev dostala i pěkný název Tour de Santa Cruz. Kluci si to pěkně naplánovali a časově jim to určitě vyjde do září. Tak se jim na jejich trase nebudeme motat. Dalším důvodem je Irenino přání, že chce, aby akce "Kde domov můj?" byla napojená i na náš panelák, kde bydlíme. A ještě jeden důvod to má - Irena pevně věří, že spojení Brno - Prostějov bude za chvilku dokončeno a ona chce pochodovat dále. Mohl bych Irenu vyslat třeba do Litvínova, aby šla naproti Solitérovi na západ, ale když čtu jeho příspěvky o divoké zvěři, brodění bahnem a rozvodněných řekách, tak raději ne. Na to mám Irenu moc rád a kdo by se o nás staral. Divočinu západu, ať si Solitér absolvuje sám, když si tuto akci vymyslel. No né!!!! :-))

    V noci jsem dost kašlal a měl teplotu, ale dopoledne mi už bylo líp, tak jsem se vydal na cestu. V plánu jsem měl, že přejedu šalinou na hlavní nádraží a odtud půjdu pěšky k Titanic Hall, kde navštívím výstavu Tutanchamon - jeho hrob a poklady. Po zhlédnutí výstavy jsem chtěl projít Ústředním hřbitovem do Bohunic a dále do Starého Lískovce před náš dům. Udělat fotku a dojít do nedalekých Ostopovic, abych došel za Brno. Ale vše bylo jinak. Od nádraží k Titanic Hall je to 2 km a šel jsem v pohodě. U M-paláce začalo silně fičet a já dostal jakousi zimnici. Na výstavu už to bylo kousíček, koupil jsem si vstupenku. Uvnitř haly jsem si naordinoval dva paraleny a zapil to horkým čajem. Výstava byla ohromná, prohlídka mi trvala 3 hodiny (původně byl plán 1 hodina). Ke konci už jsem neustále pokašlával a měl teplotu. Přidala se i tzv. "FARAONOVA POMSTA". Bylo mi hrozně, tak jsem zatelefonoval Ireně a ta pro mne přijela autem. Tak skončil můj plánovaný pochod po 2 km. :-(((

    Ještě pár postřehů z výstavy. Exponáty se skládají z perfektních replik vyrobených v Egyptě. Výstava dorazila z Curychu do Brna a odtud poputuje do Mnichova. Výstavu si můžete prohlédnout i s komentovanou prohlídkou a nebo si půjčit audio průvodce. Samotná prohlídka začíná v kině, kde jsou na třech plátnech postupně představeni Amenophis III, Akhenaten a slavný Tutanchamon. V dalším větším kině sledujeme příběh archeologa Howarda Cartera a jeho mecenáše lorda Carnarvona. Film končí prvním užaslým pohledem Cartera do hrobky. Diváci přechází z kina do velké temné místnosti, kde se postaví před předsíň hrobky. Zde jsou faraonovy předměty uspořádány stejně jak je uviděl poprvé Carter a jak je známe z historických fotek. Předsíň je postupně osvětlována a tajemný hlas nám vypráví, co právě vidíme. Poté přecházíme k faraonově pokladnici a končíme v pohřební komoře. Působivá show. Děti jsou nadšené. V dalších sálech už jsou vkusně instalované jednotlivé předměty včetně schrán i sarkofágu s popisky. Zlatá posmrtná Tutanchamonova maska je ve zvláštní místnosti. Končí se v obchodu se suvenýry. Český katalog v ceně 350,-Kč už je vyprodán. U automatu, kde si můžete vylisovat čtyři druhy štítků je dokonce velká fronta.

    Byli jsme v Egyptě v Údolí králů i v Káhirském muzeu, kde jsme viděli originály z hrobky. Minulý rok jsme navštívili ve Vídni podobnou výstavu Tutanchamon - svět faraonů. Na této výstavě byly ze 70 procent originály a byla také nádherná. Posmrtná maska ve Vídni byla také kopie, ta pravá nesmí opustit Káhiru. A nelituji návštěvy ani té brněnské výborné výstavy, i když byla celá z dokonalých replik. Tutanchamon a tajemný Egypt mne bude asi přitahovat až do konce života.

Jara

Popisky k obrázkům
 01 Brno - hlavní nádraží
 02 hala Rondo
 03 Titanic Hall
 04 historický snímek Carter u sarkofágu
 05 předsíň v hrobce
 06 faraonova pokladnice
 07 pohřební komora
 08 Tutanchamonův sarkofág a schrány
 09 vykládaná rakev
 10 zlatá posmrtná maska
 11 fotka z mého archívu - já, Jareček a vlajka KSTS před originální zlatou posmrtnou maskou v muzeu v Káhíře
 12 Anubis - bůh smrti a průvodce podsvětím
 13 lví nosítka
 14 vůz faraona Tutanchamona
 15 zlatý faraonský trůn
 16 Tutanchamonuv límec s podobou supice - bohyně Nechbet

   
   
   
Miloš Čeřovský  KSTS ©2007