reklama

TOPlist

 

Hádanka 58

Tak dnešní hádanka je od Válečka:

dnešní otázka - Co je na fotce a kde to najdeme?

Soutěž ukončena! Zde uvádíme správnou odpověď a úspěšné hadače:

Správná odpověď:
Na fotce je zřícenina skalního hradu Hřídelník, najdeme ho při jižním okraji obce Blíževedly v okrese Česká Lípa.

Úspěšní hadači:
Papejda - odpověď: 22.3. 20:16h - 3 body
Jara - odpověď: 22.3. 21:05h - 2 body
MK - odpověď: 23.3. 22:49h - 1 bod

Hřídelník
Hřídelík je zřícenina skalního hradu při jižním okraji obce Blíževedly v okrese Česká Lípa. Hrad stával na pískovcovém skalním bloku. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Spolu se západní částí vsi je již mimo blízké CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.
První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1334. Existuje předpoklad, že byl založen z popudu pražského biskupství ještě před rokem 1300. Počátky osídlení před rokem 1319 jsou doloženy archeologickým výzkumem v roce 1979. Nepřímo lze odvodit jeho existenci z osoby purkrabího Martina z Hřídelíka, pověřeného roku 1292 správou Blíževedel.
Když církev získala roku 1375 nedaleký Helfenburk u Úštěka, ztratil tento hrad na důležitosti a byl používán (záznam pochází z roku 1395) jako karcer (vězení) pro provinilé kněze odsouzené církevním soudem pražské arcidiecéze. Během husitských válek byl poškozen a opuštěn.
Počátkem 19. století zde litoměřický biskup Augustin Hille nechal postavit letohrádek z cihel, využívaný jako hostinec, i ten byl brzy ponechán svému osudu. Hřídelík byl také nazýván Starý dům.
Jádro hradu bylo postaveno na strmém pískovcovém bloku (či sloupu, odtud název), nevelkou horní plochu lemuje do výše asi půl metru zachovaná okružní hradba a na ploše jsou zachovány zdi čtyřhranného hradního paláce. Vstup do hradního paláce je možný pouze 18 metrů dlouhou lomenou podzemní chodbou gotického profilu. Vstup do prostoru hradu je možný téměř výlučně touto chodbou. Hřídelík patří do skupiny skalních hradů. V jihovýchodní části hradního skaliska jsou částečně dotesané kryté prostory a převisy.
Nachází se na červené turistické trase vedoucí z Ronova a Blíževedel do Úštěka, od jižního okraje vsi sem vede asi 100 m dlouhá značená odbočka. Zhruba 1 km severně je železniční zastávka Blíževedly na trati 087 z České Lípy do Lovosic, na náměstí v Blíževedlech (400 m sv. od hradu) zastavují v pracovní dny linkové autobusy.

22.3.2017 20:08h

24.3.2017 10:08h

Miloš Čeřovský  KSTS ©2007