reklama

TOPlist

 

Hádanka 68

Tak dnešní hádanka je od Válečka:

dnešní otázka - Jak se jmenuje skalní útvar na fotce a kde ho najdeme?

Soutěž ukončena! Zde uvádíme správnou odpověď a úspěšné hadače:

Správná odpověď:
Na fotce je skalní hřbet Čertovo břemeno. Najdeme ho blízko vrcholu hory Javorová skála 723 m n. m., západně od osady Cunkov na Táborsku.

Úspěšní hadači:
Jara - odpověď: 5.7. 20:09h - 3 body
Papejda - odpověď: 6.7. 19:41h - 2 body
Opice - odpověď: 13.7. 10:08h - 1 bod

Čertovo břemeno

Skalní útvar Čertovo břemeno (715 m) leží na severním okraji popisované oblasti v sousedství nejvyššího vrcholu Středočeské pahorkatiny Javorové skály asi 6 km severně od Jistebnice, 15 km severovýchodně od Milevska a asi 20 km severozápadně od Tábora. Na vrcholku tvořeném skalním masivem můžeme pozorovat řadu skalních misek, jež zde podle pověsti zanechal jako otisky svých zad a kopyt čert, který nesl kamenné břemeno, aby je svrhl na tomto místě. Výhledy z vrcholku na Sedlecko jsou dnes částečně zakryty přerůstajícími stromy. Přístup na vrchol umožňuje trasa žluté značky z Nadějkova (asi 5 km) nebo červené z Jistebnice (asi 7 km).
Podle jiné verze chtěl čert skálou zničit stavbu kostela v Nadějkově, ale zjistil, že přiletěl pozdě a kostel je již vysvěcen. Ze vzteku pak u Cunkova mrštil balvanem k zemi.
Podle Čertova břemene se označuje typ granitoidů vyskytující se v jihovýchodní části Středočeského plutonu. Jedná se o durbachity (tj. na tmavé minerály bohaté syenity až granity).

5.7.2017 20:03h

13.7.2017 14:20h

Miloš Čeřovský  KSTS ©2007