reklama

TOPlist

 

Hádanka 74

Tak dnešní hádanka je od Válečka:

dnešní otázky - Jak se nazývá a kde se nachází skalní útvar na fotce?
Kdo přidá i dřívější názvy (pojmenování) skalního útvaru, obdrží bod navíc.

Soutěž ukončena! Zde uvádíme správnou odpověď a úspěšné hadače:

Správné odpovědi: Na fotce jsou Suché skály (dříve též zvané Kantorovy varhany, dnes jsou také nazývány českými Dolomity), tvoří výraznou dominantu Maloskalska.

Úspěšní hadači:
Jara - odpověď: 30.8. 20:11h - 3+1 bod
LaSo - odpověď: 30.8. 22:34h - 2+1 bod
Opice - odpověď: 1.9. 12:03h - 1+1 bod

SUCHÉ SKÁLY

Suché skály (dříve též zvané Kantorovy varhany) tvoří výraznou dominantu Maloskalska. Horopisně jsou Suché skály (dnes jsou také nazývány českými Dolomity) spolu s blízkým Panteonem součástí Ještědsko-kozákovského hřbetu. Tento krajinářsky velice atraktivní a v Čechách poměrně vzácný geomorfologický útvar je pro své unikátní tvary od r. 1956 chráněn. Od roku 2000 má statut Národní přírodní památky (NPP).
Suché skály jsou dobře přístupné ze silnice vedoucí z Malé Skály do Koberov. Ačkoli Suché skály jsou lákadlem pro turisty, neexistuje v jejich těsné blízkosti žádná značená cesta. Důvodem je bezpečnost, neboť nelze vyloučit pád kamenů vlivem horolezecké činnosti, a zároveň i ochrana již tak dost navštěvované NPP. Strmé dřevěné žebříky mezi skalami byly budovány pro horolezce, kteří jsou zvyklí na pohyb v obtížném terénu. Pokud si chcete vychutnat ideální výhled na panorama skal, pak je lepší vystoupat z Malé Skály po červené značce směrem k Besedicím a na vrch Sokol.

TOTO JE TŘETÍ HÁDANKA PRO NÁSLEDUJÍCÍ 3.ROČNÍK KVÍZŮ.

30.8.2017 20:04h

1.9.2017 12:30h

Miloš Čeřovský  KSTS ©2007