reklama

TOPlist

 

Hadanka 78

Tak dnešní hádanka je od Válečka:

dnešní otázky - Co je na fotce a kde to najdeme?

Soutěž ukončena! Zde uvádíme správné odpovědi a úspěšné hadače:

Správné odpovědi: Vyhlídková věž Hemberk / Vyhlídka Krasohled (Krasohledna Hemberk) a najdeme ji nedaleko obce Supíkovice kousek pod vrcholem hory Křemenáč (735 m)

Úspěšní hadači:
3 body - Jara - 4.10. 20:30h
3 body - OGUNGO - 4.10. 20:47h
3 body - LaSo - 5.10. 14:56h

Vyhlídková věž Hemberk (Krasohledna Hemberk)

Zánovní rozhlednu, spíše vyhlídku najdeme na úbočí kopce Křemenáč nedaleko Supíkovic na Jesenicku. Křemenáč je jedním z posledních vrcholů severního okraje Sokolského hřbetu Rychlebských hor a vlastně poslední, který převyšuje výšku 700m. Poměrně vysoko se tedy ještě vypíná nad okolím a zejména nad nedalekou nížinou Polska. Vyhlídka je ukrytá mezi stromy a využívá polohu nad lesní cestou a toho, že stromy pod cestou nejsou ještě příliš vzrostlé. Pohled nabízí zejména východním a severovýchodním směrem, hlavně tedy na velkou část Zlatohorské vrchoviny s dominantními vrcholy Příčné (975m) a Biskupské kupy (891m). A na severu a severovýchodě do dáli polské nížiny. Rozhledna je celkem dobře dostupná díky novým turistickým značkám kolem Křemenáče, od Supíkovic vede nová zelená značka, lépe řečeno od jeskyní Na Špičáku k Supíkovicím a k chatě Morásek, dál k rozhledně a pokračuje k sedélku Pod Bílými kameny, kde se dotýká stávající modré značky od lázní Jeseník, pokračuje pak k lesní asfaltce. Konec značky u cesty na Černou Vodu je u nového textačního místa U Divoké svině (nedaleko vrch Divočák). Křemenáč je možno obejít i po nové žluté značce, cesta se zdá vhodná i na horské kolo, ta dorazí k zelené značce na rozcestí Liščí seč.

Vyhlídku vystavěli místní aktivisté ze sdružení Krasohled a vskutku je krásný pohled na širou dáli KRAJINY. Název rozhledny Hemberk je pak odvozen od německého názvu Křemenáče Hemberg.

4.10.2017 19:45h

9.10.2017 14:25h

Miloš Čeřovský  KSTS ©2007