reklama

TOPlist

 

Hádanka 140

Tak dnešní hádanka je od Gulivera:

dnešní otázky: 1. U čeho Guliver stojí - přesně!
2. Kde se to nachází - opět místo přesně
3. Co to vyznačuje ( něco se tu stalo, něco tu začíná, něco tu končí...)

Soutěž ukončena! Zde uvádíme správné odpovědi a úspěšné hadače:

Správné odpovědi: 1. Nohy Járy Cimrmana
2. plastika stojí uprostřed Palackého náměstí v Lomnici poblíž turistického rozcestníku
3. Začíná zde Cimrmanova naučná stezka

Úspěšní hadači:
LaSo - 19.12 19:55h - 3 body
Jara - 19.12. 20:04h - 3 body
MK - 19.12. 21:35h - 3 body

Nohy Járy Cimrmana

2. Tato originální plastika stojí uprostřed Palackého náměstí v Lomnici poblíž turistického rozcestníku a symbolizuje účast našeho Mistra v této obci. Na jeho počest zde byla zbudována naučná stezka pod názvem Cimrmanova stezka, která sleduje zdejší žlutou značku z Lomnice až k Sýkořské hájence. Na trase je umístěno několik informačních tabulí, které mapují život tohoto českého všeuměla 19. století. Jednotivé zastávky se nazývají plahočiny a jsou věnovány vždy některému z Mistrových dovedností. Zde na úvodní zastávce je mimo jiné vysvětlen i fenomén plahočení.
3. Začíná zde Cimrmanova naučná stezka. Vede po žluté turistické značce z Lomnice k hájence pod vrchem Sýkoř. Začíná plastikou Nohy Járy Cimrmana přímo u zastávky autobusů na náměstí v Lomnici, kde je vysvětlen fenomén plahočení, který provází cestou stezku - jednotlivé zastávky se totiž nazývají plahočiny. Ještě v obci se nachází plahočina č. 1 věnovaná tzv. "božím milostem" a receptu na ně. Těsně nad obcí se nachází plahočina druhá, zaměřená na vysvětlení vzniku pětitaktového motoru. Od této plahočiny se otevírá nádherný rozhled na Lomnici a její dominanty - kostel a zámek. Třetí plahočina je nazvána Sání a je věnovaná minulosti stezky. Čtvrtá plahočina, komprese, se nachází u rozcestí Pod Synalovem a věnuje se Cimrmanově plostice. Na páté zastávce je možné si zazpívat Hymnu plahočivců, šestá vypráví o Cimrmanově působení ve sportu a tělovýchově. Následuje Sýkořská myslivna a poslední - cílová - plahočina, Pohlaví Járy Cimrmana. Zde je umístěna idealizovaná Cimrmanova podoba. Po cestě je možné vidět několik přírodních památek (Klášterce, Synalovské kopaniny, Sýkoř). Pokud se nechcete vracet zpět do Lomnice, je možné pokračovat do Skorotic a dále do Nedvědic, případně na hrad Pernštejn.
Co se stalo? Na začátku 20. století zde proběhl J. Cimrman, když pracoval na dramatu Dobytí severního pólu. Zkoušel tu s lyží na jedné noze a elektricky vytápěnou botou na druhé podmínky českých dobyvatel při cestě k pólu.

19.12.2018 19:35h

24.12.2018 22:22h

Miloš Čeřovský  KSTS ©2007