reklama

TOPlist

 

Hádanka 148

Tak dnešní hádanka je od Válečka:

dnešní otázky: 1.Co to je? 2.Kde to je?

Soutěž ukončena! Zde uvádíme správné odpovědi a úspěšné hadače:

Správné odpovědi: 1. Zahradní altán postaven na základech bývalé zámecké stodoly.
2. Nachází se to v areálu zámku Mitrowicz,ležící na břehu řeky Lužnice v blízkosti Týna nad Vltavou.

Úspěšní hadači:
Jara - 20.3 19:57h - 3 body
MK - 20.3. 20:341 - 3 body
LaSo - 20.3. 22:23h - 3 body

Zámek Mitrowitz

V místech, kde leží dnešní obec Koloděje, dříve Kaladý, byl původně jen poplužní dvůr a krčma. Po převzetí majetku panem Adamem Čabelickým ze Soutic si zde nový majitel ke svému pohodlí postavil roku 1565 nevelké šlechtické sídlo v renesančním slohu na půdorysu lichoběžníku, opevněné příkopem napájeným řekou Lužnicí.
Majitelé tohoto panství se často střídali. Byli to Jan Mencelius z Kolsdorfu (r. 1625), Jan de Vitte z Lilientalu, Johanka Branštejnová z Malovic, Pavel Michna z Vacinova. V roce 1704 přišel statek do dražby a dostal se do vlastnictví hraběte Františka Wratislava z Mitrowicz, s jehož rodinou zůstal po staletí spjat. V zápise ze Zemských desek z tohoto roku se dochoval popis tvrze. Byla stavěna z kamene a kryta kurkami (šindele), ve sníženém přízemí byl mlýn na dvojí složení, klenutá kuchyň, jeden pokoj, sklep a spižírny. V prvním poschodí bylo pět pokojů, ve druhém tři a prostorná tabulnice (jídelna).
V letech 1737-1741 provedl František Karel Wratislav se svojí manželkou Marií Annou roz. Kinskou rozšíření obytné části s přístavbou kaple, tím vznikla dnešní barokní podoba zámku.

Zámek Mitrowicz je jedinečný, romantický a citlivě zrestaurovaný zámek z roku 1565 s neopakovatelným geniem loci. Nachází se na břehu řeky Lužnice v blízkosti Týna nad Vltavou.
Zámek patří mezi památkově chráněné objekty. Hodnotné jsou především unikátní fresky v celém reprezentativním patře. Ve druhém patře se nachází moderně koncipované ubytování v bývalých soukromých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz.

20.3.2019 19:33h

26.3.2019 00:30h

Miloš Čeřovský  KSTS ©2007