reklama

TOPlist

 

Hádanka 233

Tak dnešní hádanka je od Solitéra:

Nejen lidé, ale i umělecká díla mají své osudy. A jedním takovým je i objekt či předmět, který je dnešní hádankou. Její vyluštění vás zavede do nedaleké minulosti, přítomnosti a budoucnost můžeme pouze odhadovat.
I ptám se:

1) Co je na obrázku a jakého projektu byl tento předmět či objekt součástí
2) Kdo je autorem
3) Kde původně dílo stálo a čím bylo v nedávném čase na pár dnů nahrazeno

Soutěž ukončena! Zde uvádíme správné odpovědi a úspěšné hadače:

Správné odpovědi: 1. Na obrázku je páté zastavení Kristkovy podyjské glyptotéky. Toto dílo je nazváno Dyje - osud stromu.
2. Lubo Kristek
3. Páté zastavení stezky se nachází u parku u řeky. Na několik dnů ji nahradilo polystyrénové lejno s toaletním papírem

Úspěšní hadači:
Jara - 17.3. 20:00h - 3 body
MK - 17.3. 21:15h - 3 body
LaSo - 17.3. 21:34h - 3 body
JIHO - 17.3. 21:40h - 3 body

Kristkova podyjská glyptotéka

Kristkova podyjská glyptotéka je výtvarně-filozofická trasa poutních míst od pramene Moravské Dyje až po soutok Dyje a Moravy, kterou v letech 2005 až 2006 vytvořil sochař Lubo Kristek. Tato trasa prochází třemi státy – Českem, Rakouskem a Slovenskem – a nachází se na ní celkem jedenáct sochařských zastavení.

Jednotlivá zastavení
• 3.1 Pramen Moravské Dyje
• 3.2 Staré Hobzí
• 3.3 Drosendorf
• 3.4 Podhradí nad Dyjí
• 3.5 Vranov nad Dyjí
• 3.6 Hardegg
• 3.7 Znojmo
• 3.8 Janův hrad
• 3.9 Zámeček Pohansko
• 3.10 Soutok Dyje a Moravy
• 3.11 Utajené místo

Páté zastavení stezky se nachází u parku u řeky.
Vranovská socha z jilmu Dyje – Osud stromu (1968) vznikala postupně v době, kdy Lubo Kristek žil a tvořil v Německu, jako vzpomínka na vzdálený domov, v té době zakázaný. Současně je v ní ukryto poselství, které Kristek převzal od svého životního přítele a učitele Arno Lehmanna - význam motivu koule v sochařině. Poutní místo bylo slavnostně otevřeno 17. června 2006.
16. 8. 2010 se krajem přehnala nevídaná ničivá smršť. Socha byla silně poškozena, její odštěpky se nacházely po celém areálu parku. Po krátké době se zastupitelstvo městyse Vranova nad Dyjí usneslo sochu restaurovat. Práce trvaly do září 2011. Přírodní katastrofa zničila mimo jiné zeměkouli umístěnou na vrcholu původní dřevoplastiky. Kristek je přesvědčen, že přibývající přírodní katastrofy jsou do jisté míry zaviněny samotným člověkem a jako náhradu původní zeměkoule se odhodlal tuto přepracovanou plastiku korunovat dvěma vejci (ab ovo), které symbolizují naději do budoucna. Příběh poutního místa pokračuje, socha doplněna symbolem pyramidy, jež ji nyní i lépe chrání.
Kolem sochy bylo postaveno dětské hřiště, což se sochařovi nelíbí.
Rovných 15 let poutala na dětském hřišti ve Vranově nad Dyjí pozornost socha Dyje – Osud stromu surrealistického sochaře, malíře a akčního umělce Lubo Kristka (77). Nedávno však zmizela, na několik dnů ji nahradilo polystyrénové lejno s toaletním papírem. Kristek tak s „originalitou“ sobě vlastní ukončil dvouletý spor s tamní radnicí.
Spor byl vcelku jednoduchý. Umělci vadilo, že jeho dílo z roku 1968 chátrá kvůli tomu, že je uprostřed hřiště a šplhají po něm děti. „Jednali jsme s ním několikrát. Naše představa byla, že do koloritu místa ideálně zapadá, je jeho součástí. Bohužel jsme se neshodli,“ řekl Blesk.cz starosta Vranova Lubomír Vedra.

Nečekal na milost
Podle smlouvy z roku 2005 měla zápůjčka místa pro sochu Dyje – Osud stromu skončit v červnu 2021. Radnice nakonec Kristka vyzvala, aby si dílo odvezl. Ten tak učinil, ale s kontroverzní tečkou. „Myslím, že to bylo z jeho strany coby známého umělce nedůstojné,“ podotkl starosta k polystyrénovému lejnu. To na místě vydrželo jen dva dny, poté skončilo v radničním skladu.
„Do poslední chvíle jsem ještě čekal, že se toto prapodivné zastupitelstvo Vranova nad Dyjí umoudří a vyjde vstříc mnou nabídnutému řešení, totiž vysázet mezi sochou a dětským hřištěm živý plot. Prý, kdo by se o ty keře staral. Nečekal jsem tedy dále na milosti této infantilní společnosti a sochu jsem odvezl,“ svěřil se Kristek servru iDnes.

Zdroj: Kristkova podyjská glyptotéka

17.3.2021 19:38h

22.3.2021 9:05h

Miloš Čeřovský  KSTS ©2007